Volley League: Πάλεψε μόνο ένα σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πριν πετάξει λευκή πετσέτα στον ΠΑΟΚ

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην εφετινή σεζόν ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να τον αμφισβητήσει και τον νίκησε εύκολα με 3-0 σετ σε 72 λεπτά αγώνα. Οι παίκτες του Μουστακίδη μόνο στο δεύτερο σετ προσπάθησαν να προβάλουν κάποια αντίσταση.

Κατά τα άλλα, οι Εβρίτες δεν μπόρεσαν να μπουν στον αγώνα. Ο δικέφαλος σημείωσε την 5η νίκη του και την δεύτερη συνεχόμενη με 3-0 στην έδρα του δείχνοντας στοιχεία ωριμότητας και αποτελεσματικότητας στην επίθεση.

Κανείς δεν υστέρησε από τον ΠΑΟΚ και για άλλη μία φορά διαγώνιος αγωνίστηκε ο Μαρκέζ, ενώ ο Τζούριτς που ακόμα κάνει αποθεραπεία στο πόδι του από τον τραυματισμό της περασμένης Τετάρτης δεν αγωνίστηκε.

Ο ΠΑΟΚ με το «καλημέρα» επιβλήθηκε στον αγώνα και με το φλοτ σερβίς του Γκόρτσανιουκ ξέφυγε 12-3. Ο Εθνικός ισορρόπησε καπως το σκορ αλλά στο 13-7 ο Σαφράνοβιτς με δύο πόντους και ένα λάθος του Εθνικού έκανε το 16-7. Ο Γκμίτροβιτς μείωσε 16-8 αλλά ο άσσος του Σαφράνοβιτς και η επίθεση του Μαρκέζ εκτίναξε την διαφορά στο 20-8 και το σετ έκλεισε 25-13 με το λάθος του Γκμίτροβιτς.

Το πιο ενδιαφέρον ήταν το 2ο σετ. Με τον Μαρκέζ και τον Φιλίποφ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-4, ενώ στο 17-14 με δύο μπλοκ από Ριζόπουλο, Στίγγα ο Εθνικός ισοφάρισε 17-17 και μπήκε στον αγώνα. Ο Μαρκέζ απάντησε με δύο πόντους και μαζί με ένα ακόμα μπλοκ ο ΠΑΟκ ξέφυγε 20-17 και 24-21 με το λάθος του Τουράνιανιν.

Ο Εθνικός με πόντους από τον Ριζόπουλο, τον Μπενγκόλεα και τον Τουράνιανιν ισοφάρισε 24-24, σβήνοντας και τα τρία σετ μπολ του ΠΑΟΚ. Ο Μπενγκολέα έχασε το σερβίς (25-24) και ο Σαφράνοβιτς σε κόντρα επίθεση αστόχησε για να τελειώσει το σετ (25-25). Με το μπλοκ του Μαρκέζ στον Ριζόπουλο και μία δεύτερη λάθος επίθεση του Ριζόπουλου τελείωσε το σετ 27-25 για τον ΠΑΟΚ.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα. Με αποτελεσματικό φλοτ σερβίς του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-1 και εκεί κρίθηκαν όλα. Η διαφορά έφτασε και στο +10 (20-10), ο ΠΑΟΚ δεν χαλάρωσε παρά το μεγάλο προβάδισμα και με νέο μπλοκ του Μαρκέζ στον Ριζόπουλο τελείωσε ο αγώνας.

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από μόλις έναν άσσο, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου.
Τα σετ: 3-0 (25-13, 27-25, 25-16) σε 72΄

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Οκολιτς 7π. (5/7επ., 2 μπλοκ), Μαρκέζ 17 (16/28, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (2/2, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (7/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 25% υπ., 12% αρ.), Τακουρίδης 9 (5/8, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (3/16, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50% υπ., 33% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 56% υπ., 56%αρ.), Καπετανίδης, Γάτσης, Χιμένες.
ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 3 (3/4επ.), Μπενγκολέα 12 (11/30, 24% υπ., 14% αρ.), Γκμίτροβιτς 4 (4/22), Τουράνιανιν 4 (3/11, 1 μπλοκ), Στίγγας 4 (2/7, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (8/20, 1 μπλοκ, 70% υπ., 55% αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 57% υπ., 22% αρ.), Νικολακάκης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ