LIVE από την Τούμπα για την Super League: ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης – ΑΟ Ξάνθη 2-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ΠΑΟΚ – Ξάνθη για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα. Από αυτήν την ανάρτηση θα μπορείτε να πληροφορηθείτε την εξέλιξη στο παιχνίδι ΠΑΟΚ – Ξάνθη για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ωρα 18:44 Είναι μια αγωνιστική που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη. Νωρίτερα, σε ματς που ολοκληρώθηκε πριν μια ώρα περίπου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 5-1 του ουραγού Απόλλωνα Σμύρνης.

Ώρα 18:51 Γνωστοποιούνται οι ενδεκάδες για τις 2 ομάδες :

ΠΑΟΚ : Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κίτσιου, Μαουρίτσιο, Κάνιας, Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

Ξάνθη : Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάντο, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Κοβάσεβιτς, Καμαρά, Γέντρισεκ, Κάντα, Ντζουρίτσκοβιτς και Κάστρο.

Ώρα 18:56 Και οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση.

GAMEFACT #1 Ο Σέρβος σέντερ φορ του δικεφάλου, έχει ένα αρνητικό ρεκόρ απέναντι στην Ξάνθη. Ο Πρίγιοβιτς από τον Γενάρη που αγωνίζεται στο ΠΑΟΚ δεν έχει καταφέρει σε οποιαδήποτε αναμέτρηση με την Ξάνθη, να πετύχει κάποιο τέρμα.

Στο πάγκο των δύο ομάδων θα βρίσκονται,

ΠΑΟΚ : Ρέι, Τόσκα, Βιερίνια, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ, Ζαμπά και Ακπόμ

Ξάνθη : Γκαραβέλης, Σουλειμάν, Μπρίτο, Μελιόπουλος, Σαρπόνγκ, Μελισσόπουλος και Σένο,

ενώ απόντες από την Ξάνθη θα είναι οι : Αλμέιδα, Ντε Λούκας, Φλίσκας και Φασίδης.

Ώρα 7:20 Σε λιγότερα από 5 λεπτά οι δύο ομάδες θα βγουν στον αγωνιστικό χώρο.

Η προσέλευση του κόσμου αγγίζει τα 15.000 εισιτήρια μαζί με τα διαρκείας.

Ώρα 7:28 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

Ο Αθανάσιος Σέζος σφυρίζει την ΕΝΑΡΞΗ του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στη σέντρα.

1′ :Στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα ο ΠΑΟΚ έχει τη μπάλα και προσπαθεί να αναπτυχθεί από τα δεξιά, αλλά η Ξάνθη κόβει την όποια επίθεση.

4′ : Στο 4ο λεπτό η Ξάνθη κερδίζει φάουλ από τα αριστερά έτσι όπως επιτίθεται, και βρίσκει τη πρώτη καλή ευκαιρία να γεμίσει την περιοχή του ΠΑΟΚ με παίκτες της.

7′ : 7ο λεπτό και ο ΠΑΟΚ έχει τη κατοχή της μπάλας, σε μία προσπάθεια να αναπτυχθεί από τις πτέρυγες.

10′ :Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο του αγώνα χωρίς κάποια σπουδαία φάση από τις 2 ομάδες

Ο Γέντρισεκ με το Βαρέλα σε μια μονομαχία εναέρια χτύπησαν με τον δεύτερο να περνά προσωρινά εκτός γηπέδου.

12′ :Πρώτο σου για την Ξάνθη με τον Κάντα έξω από την περιοχή, το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο στο 12ο λεπτό

15′ :Ακόμη ένα φάουλ στο χώρο του κέντρου κερδίζει η Ξάνθη στο 15ο λεπτό. Ο διαιτητής δείχνει τη κίτρινη κάρτα ορθώς για το μαρκάρισμα του Κίτσιου στον Ντζουρίτζκοβιτς

17΄:Φάουλ για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά έτσι όπως επιτίθεται έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε άουτ.

19′ : Ο Κάστρο και ο Ντουρίτζκοβιτς βρίσκονται κάτω στον αγωνιστικό χώρο, παρ’όλα αυτά συνεχίζεται αφού
σηκώθηκαν κανονικά ο αγώνας.

20′ : Ακόμη μία μονομαχία εναέρια για τους παίκτες των δύο ομάδων, αυτή τη φορά ανάμεσα σε Μπαξεβανίδη και Λημνιό. Και οι δύο ποδοσφαιριστές σηκώθηκαν κανονικά και συνεχίζουν.

Πρώτο 20λεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει σχεδόν κυριαρχικό ρόλο σε κατοχή, φτάνοντας στα ποσοστά του 62 έναντι 38 τις εκατό. Παρ’όλα αυτά χωρίς κάποια σπουδαία φάση τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι.

27′ : Ένα ανιαρό 7λεπτό από το 20 και μετά χωρίς καμία ουσιώδη φάση.

28′ : Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Πασχαλάκη να αποκρούει την σκαστή κεφαλιά του Τζουρίτζκοβιτς

30′ : Ένα πολύ δυνατό 2λεπτο, με τη Ξάνθη να κερδίζει 2 κόρνερ, και τον ΠΑΟΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Πρίγιοβιτς του οποίο το πλασέ απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς.

33′ : Προσπάθεια της Ξάνθης να αναπτυχθεί από τα αριστερά όπως επιτίθεται χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Κακές μεταβιβάσεις από τους παίκτες της Ξάνθης μεταξύ τους που δυσκολεύουν έτσι την ανάπτυξη τους.
Από την άλλη γρήγορες επιστροφές και αλληλοκαλύψεις από τους παίκτες του ΠΑΟΚ όποτε χρειάζεται.

37′ : Μία σέντρα από τον Καντά από τα αριστερά χωρίς αντίκρυσμα, με τον Πασχαλάκη να καθαρίζει τη φάση.

41′ : Επεμβαίνει σωτήρια ο Ζίβκοβιτς σε σούτ του Μπίσεσβαρ, και διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

42′ : Η άμυνα της Ξάνθης για άλλη μία φορά χάνει παίκτη του ΠΑΟΚ, ο οποίος όμως αστοχεί από πλεονεκτική θέση για το 1-0.

1 λεπτό θα είναι η καθυστέρηση για το πρώτο ημίχρονο.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης στέλνει τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ της αναμέτρησης να βρίσκεται στο 0-0.

Όλα έτοιμα και το δεύτερο ημίχρονο μόλις ξεκινά.

Ο Βιειρίνια μπαίνει στη θέση του Κίτσιου.

47′ : Γκολ για τον ΠΑΟΚ με τον Πρίγιοβιτς, με κοντινή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς.

49′ :Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Πρίγιοβιτς μέσα σε 2 λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Ο ΠΑΟΚ δείχνει να μπήκε πολύ πιο αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο για την νίκη, εντείνοντας τη πίεση του απέναντι στην Ξάνθη.

51′ : Στο ύψος του πέναλτι με ένα εντελώς άστοχο σουτ ο Κάστρο σπαταλάει ίσως τη καλύτερη ευκαιρία της Ξάνθης.

56′ : Αλλαγή για την Ξάνθη με τον Σαρπόνγκ να μπαίνει στη θέση του Καντά

57′ : Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, στη θέση του Βαρέλα μπαίνει ο Τόσκα

58 ‘ : Πολύ δυνατό σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή το οποίο καταλήγει άουτ μερικά εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Με την ολοκλήρωση της μίας ώρας, ο ΠΑΟΚ κρατάει το υπέρ το σκορ με 1-0.

Συνεχής πίεση από τους γηπεδούχους η οποία αποτυπώνεται και από τα ποσοστά κατοχής τα οποία φτάνουν στο 72% υπέρ του ΠΑΟΚ.

63’ : Αμφισβητούμενο φάουλ έξω από την περιοχή σε πολύ καλή θέση για τον ΠΑΟΚ μετά από μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη στον Λημνιό, ο οποίος αντικρίζει και την κίτρινη κάρτα.

65′ : Γκολ για τον ΠΑΟΚ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μαουρίτσιο, και 2-0 για τον ΠΑΟΚ

68′ : Αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης, στη θέση του Κάστρο μπαίνει ο Μπρίτο.

Τα τελευταία 5 λεπτά η Ξάνθη άρχισε να κρατά περισσότερο την μπάλα και να προσπαθεί να βγάλει ευκαιρία, αυξάνοντας και την κατοχή της.

Ολοκληρώσαμε 70 λεπτά αγώνα. Απομένουν άλλα 20 λεπτά για την Ξάνθη για να πετύχει κάποιο τέρμα και να επιστρέψει στον αγώνα.

Η ομάδα του Ράσταβατς έχει ανεβάσει τις γραμμές του, και όπως αποτυπώνεται τα τελευταία λεπτά οι αλλαγές άλλαξαν λίγο τη ροή του παιχνιδιού δίνοντας καλύτερα πατήματα στην Ξάνθη.

75′ : Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Μαουρίτσιο δίνει τη θέση του στον Βέρνμπλουμ.

Ολιγόλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Κάνιας ο οποίος διαμαρτυρήθηκε σχετικά έντονα για την προηγούμενη φάση ότι δεν δώθηκε φάουλ υπερ του.

78′ : Ελεύθερο άουτ το οποίο εκτελεί ο Ζίβκοβιτς δίνοντας συνέχεια στον αγώνα

82′ : Σε κόντρα επίθεση ήθελε να ανοιχτεί η Ξάνθη με τον Σαρπόνγκ, χωρίς όμως αντίκρυσμα.

Στα τελευταία λεπτά δείχνει να ανεβαίνει και άλλο η Ξάνθη πιέζοντας πιο ψηλά

83′ : 3η και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη με τον Μελιόπουλο να μπαίνει στη θέση του Κοβάσεβιτς

87′ : Κακώς ακυρώνεται ως οφσάιντ επίθεση της Ξάνθης από τα αριστερά καθώς ο Σαρπόνγκ καλυπτόταν από την άμυνα του ΠΑΟΚ

Ολοκληρώθηκαν τα 90 λεπτά του αγώνα. 4 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

Προσωρινή διακοπή του αγώνα για ακόμη μία φορά καθώς παίκτης του ΠΑΟΚ βρίσκεται στο έδαφος.

Μετά από 2λεπτη διακοπή ο Λημνιός περνά εκτός αγωνιστικού χώρου με το φορείο και συνεχίζεται ο αγώνας, τηρώντας το fair play η Ξάνθη.

Ο διαιτητής του αγώνα Σέζος σφυρίζει τη λήξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να είναι ο νικητής με 2-0.