A1 Γυναικών: Νέα εντός έδρας ήττα από τη Βέροια και τελευταία θέση για τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης

Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα στο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” ο εξ’ αναβολής αγώνας των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης με τη Βέροια 2017, με τις φιλοξενούμενες να χάνουν με 30-19.

Η ομάδα της Ημαθίας, μιας περιοχής που αποτελεί παραδοσιακή δύναμη στο χάντμπολ, πήρε διαφορά από το ξεκίνημα του αγώνα και σταδιακά την αύξανε μέχρι το τέλος του.

Για τις Κυκλωπίνες η Σαββαλάκη πέτυχε 7 γκολ, ενώ για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε πρώτη σκόρερ ήταν η Τσιομπάνου με 10 τέρματα.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης είχαμε και αποβολή του προπονητή των Κυκλώπων Άκη Χαραλαμπίδη για έντονες διαμαρτυρίες.

Μετά τη νέα ήττα οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και θα πρέπει να πετύχουν ένα μικρό θαύμα για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης Δίλεπτα: 4-4 Πέναλτι: 4/6-3/3.
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-7, 4-8, 6-10, 7-11, 9-15 (ημίχρονο), 11-16, 12-17, 14-21, 17-27, 19-30 (τελικό αποτέλεσμα)

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Χαραλαμπίδης):Μπαλασούδη, Χαριτίδου, Σμαρλαμάκη 3, Νικόλοβα 2, Παρασκάκη, Α. Σαββαλάκη 7, Δ. Σαββαλάκη, Λαμπρόπουλου 1, Σιαβαρλή, Λαμπίδη, Χωρίνου 2, ΚαλαΪτζή, Σολακούδη 3, Βαρσάμη 1, Κατσίμα.
ΒΕΡΟΙΑ 2017: Τσιομπάνου 10, Κοτζαχρήστου 1, Βαφειάδου, Δελησάββα 2, Καλμουκίδου 4, Ταϊρίδου, Ανδρονικίδου 1, Ματαρώνα 7, Νταβίντοβιτς 5, Παπαφώτη, Στάμου, Στεφούδη.