Γ’ Εθνική: Εικοσάλεπτο μπλάκ αουτ στο Εύμοιρο και ήττα από τον δυνατό Πολύγυρο για την Ασπίδα Ξάνθης

Μπορεί η σχεδόν εικοσάλεπτη διακοπή ρεύματος που έγινε με το τζαμπολ του αγώνα να μην έφερε μπλακ αουτ στην Ασπίδα Ξάνθης αλλά αυτό έγινε στην τρίτη περίοδο με τους ξανθιώτες να γνωρίζουν την ήττα στον Εύμοιρο με 75-79 από τον Πολύγυρο.
Η Ασπίδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 19-15 στο δεκάλεπτο και 40-34 στο ημίχρονο έχεοντας πολύ καλή επιθετική λειτουργία με εναν εντυπωσιακό Μανδαλάκη. Ωστοσο η κακές επιθετικές επιλογές έφεραν τα πάνω κατω και το +6 έγινε -3 με ένα 10-19 στο τρίτο δεκαλεπτο και το σκορ στο 50-53. Στο τέλος έγινε μάχη αλλά οι Χαλκιδικιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν μια σημαντική νικη με 75-79 φτανοντας τις 3 νίκες και την Ασπίδα στις 2. Κορυφαίος για την Ασπίδα ο μανδαλάκης με 32 πόντους και ακολούθησαν ο Παπαδάκης με 14 και ο καραμανώλης με 13 με τον Κουτσογιάννη να μένει στους 2.
Δεκάλεπτα: 19-15, 40-34 (ημίχρονο), 50-53, 75-79 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Βασιλόπουλος
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Ανθής, Παπαδάκης 14, Αναστασιάδης 2, Παπαδόπουλος, Παπανικολάου, Καραμανώλης 13 (3), Θεοδωρίδης 1, Κουτσογιάννης 2, Μανδαλάκης 32, Τέλος 3 (1), Κάσουρας 9, Μασμανίδης.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Τσολάκης): Νικολαϊδης, Πιπιλιάρης 16 (2), Κουλαξής 4, Ρίζος, Μπάρδος, Παυλέας 8, Αζίζης 11 (1) Στυλαινίδης 7, Νικολόπουλος 3 (1), Νούκαρης 20 (2), Σπουργίτης, Λευκαδίτης 10 (1).