Γ’ Εθνική: Καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο και πρώτη ήττα από τον ΒΑΟ για την Ασπίδα Ξάνθης στις Συκιές

Την πρώτη της ήττα στο πρωταθλημα γνωρισε στις Συκιές η Ασπίδα Ξάνθης που ηττήθηκε εύκολα με 79-57 από τον ΒΑΟ.

Η Ασπίδα αγωνίστηκε μόνο ένα δεκάλεπτο και μετά παραδόθηκε αφού το σκορ από 17-15 στο 10′ έγινε 37-23 στο ημίχρονο με την διαφορά να αυξάνεται και να φτάνει στους 20 πόντους με το τελικό 79-57 μα φανερώνει την διαφορά των δυο ομάδων. Μοναδικός διασωθέντας από τους Ξανθιώτες ο Τσέλλος με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-23 (ημίχρονο), 58-41, 79-57 (τελικό αποτέλεσμα)

ΒΑΟ (Νομικός-Κατσής): Λεπτοκαρίδης 20 (1), Μπαγκντασαριάν 4, Πετρίδης 13, Ζησόπουλος, Ταζόπουλος 14 (1), Χότζα 9, Μαδεμλής 2, Πισιώτης 2, Βουνάκης 9 (3), Γιαννούλης 4, Πυδαράκης, Καδηγιαννάκης 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης): Ανθής 4, Παπαδάκης, Αναστασιάδης 2, Παπαδόπουλος, Καραμανώλης 8 (2), Θεοδωρίδης 7 (1), Κουτσογιάννης 7, Μανδαλάκης 5 (1), Τσέλλος 16 (2), Κασούρας 5, Μασμανίδης 5.