Volley League: Γύρισε ματς 2,5 ωρών στο 6-11 του τέταρτου σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και επικράτησε στο ται μπρεικ του Παμβοχαϊκού

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών που είχε εναλλαγές στο σκορ, πάθος και ένταση ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό και στον πρώτο του αγώνα στο πρωτάθλημα της Volley League σημείωσε και την πρώτη του νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός ενώ έχανε 1-0 σετ πήρε προβάδισμα 2-1 σετ και 11-6 στο 4ο σετ χτυπώντας την υποδοχή του Φρίσεν αλλά στη συνέχεια δε μπορούσε να κόψει τον πολύ καλό Γκμίτροβιτς που έδωσε στην ομάδα του Εβρου τη νίκη.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα, ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 12-11 με την άουτ επίθεση του Φρίσεν αλλά με τον Γκμίτροβιτς στην επίθεση και το σερβίς του Στίγγα έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε 17-12. Στο 22-17 ο Τουράνιανιν με με άσσο και δύο λάθη των κορίνθιων τελείωσε το σετ 25-17.

Από το 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός άλλαξε την τακτική του στο σερβίς, σημάδεψε τον Φρίσεν και με σερί 3-0 ξέφυγε 12-7. Κράτησε το προβάδισμα η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα και με τον άσσο του Ρουμελιώτη έκανε το 25-20 και το 1-1 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 στο 3ο σετ, ο Χρηστουηλίας πήρε τη θέση του Φρίσεν αλλά δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα. Πολύ καλός ο Παμβοχαϊκός κράτησε την διαφορά και με δύο άσσους του Ολιβέιρα έκανε το 20-12. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Γκλαντστόουν 25-17.

Στο 4ο σετ η ομάδα του Βραχατίου μπήκε το ίδιο δυνατά, πίεζε στο σερβίς με τον Ολιβέιρα και με τον Αμπράο στην επίθεση έκανε το 6-11. Ο Γκμίτροβιτς έδωσε το φιλί της ζωής στον Εθνικό. Με το σερβίς του Ριζόπουλου που χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού ο Εθνικός βγήκε στην κόντρα και με σερί 5-0 ισοφάρισε 11-11. Το ματς πήρε φωτιά, ο Ολιβέιρα έχασε το σερβίς (15-14) και ο Γκμίτροβιτς με τον Ριζόπουλο πήραν δύο δύσκολες επιθέσεις για το 18-15. Ο Παμβοχαϊκός επανήλθε και με τον Ολιβέιρα και τον Γκλάντστόουν ισοφάρισε 21-21. Εκεί ο Ρουμελιώτης έχασε κόντρα επίθεση για τον Παμβοχαϊκό ενώ ο Χρηστουηλίας χτύπησε στο κεφάλι μετά από έξαλλο πανηγυρσμό και τη θέση του πήρε ο Νικολακάκης. Ο Ολιβέιρα έχασε το σερβίς (23-22). Με επίθεση και μπλοκ του Ριζόπουλου ο Εθνικός έκανε το 25-22 και ο Εθνικός ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 6-6. Με πρώτο χρόνο του Στίγγα και ένα μπλοκ του αλλά και τον άσσο του Στρούγκαρ ο Εθνικός ξέφυγε 9-6. Η διαφορά μεγάλωσε όταν ο Ρουμελιώτης έχασε την επίθεση (10-6). Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γκμίτροβιτς 15-10.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τσεπκινλής

Τα σετ: 3-2 (25-17, 20-25, 17-25, 25-22, 15-10) σε 112΄.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 25 (23/39 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φρίσεν 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 11 (7/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 14 (6/10, 5 μπλοκ, 3 άσσοι), Ριζόπουλος 10 (9/18, 1 μπλοκ, 56% επ., 38%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 43%υπ., 30%υπ.), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (2/5), Νικολακάκης 1 (1 μπλοκ).
ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/5 επ.), Ολιβέιρα 18 (13/24, 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 12%αρ.), Ρούμπο 8 (5/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκλαντστόουν 17 (10/18, 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Ρουμελιώτης 13 (11/13, 2 άσσοι), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/15, 2 άσσοι, 64%υπ., 33%αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. – 66%υπ., 45%αρ.), Κωτσάκης, Τουρνάκης, Δημητούλης.