Volley League: Πήρε τον πρώτο της βαθμό απέναντι στον πανίσχυρο ΠΑΟΚ δείχνοντας τα «δόντια» της η ΑΕ Κομοτηνής

Η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Volley League. Μπορεί να ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο κατάφερε να του αποσπάσει βαθμό. Κυρίως, με την εμφάνισή της, έδειξε από νωρίς τα δόντια της και απέδειξε ότι ήρθε στην Α1 για να μείνει και όχι για να αποτελέσει τον φτωχό συγγενή της μεγάλης κατηγορίας.

Δυο φορές προηγήθηκε ο δικέφαλος, δυο φορές ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν οι παίκτες του Ηλία Κρεούζη στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του 2ου Λυκείου Κομοτηνής, εξασφαλίζοντας τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς που κράτησε δυόμισι ώρες και είναι κρίμα που δεν επέλεξε η ΕΡΤ να δείξει τηλεοπτικά.

Στο τάι μπρέικ οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν, αλλά χάρη στην εμπειρία τους αλλά και τον τζούριτς που επιστρατεύθηκε από τον πάγκο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Η Κομοτηνή είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανέστη Δαλακούρα αλλά και τον Μπερτασόνι και είχε τη συμπαράσταση των οπαδών της που γέμισαν το γυμναστήριο του 2ου Λυκείο.

Σε σχέση με τον δικέφαλο, ξεκίνησε με διαγώνιο τον Μαρκέζ και κεντρικούς τους Οκολιτς, Τακουρίδη αλλά χρειάστηκε να επιστρατεύσει τον Τζούριτς για να κρατήσει τουλάχιστον τη νίκη και να αποφύγει περαιτέρω απώλειες. Στο 3ο, 4ο και 5ο σετ μπήκε στον αγώνα και ο Χιμένες ο οποίος ήρθε σε σχετικά καλή κατάσταση από την Κούβα. Στο 10-9 του 4ου σετ όλοι «πάγωσαν» βλέποντας το άσχημο πέσιμο στο τερέν του Ντίμα Φιλίποφ. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, αποσύρθηκε για λίγο στον πάγκο αλλά ευτυχώς δεν είχε κάτι σοβαρό και επέστρεψε στη θέση του Τερζή.

Στο 1ο σετ μετά το 6-6 ο Μαρκέζ και ο Όκολιτς έδωσαν μικρό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 10-7, ενώ στο 14-12 έγινε σερί 4-0 που έδωσε καλό προβάδισμα στον δικέφαλο με 18-12. Ο Σαφράνοβιτς έκανε το 23-20 αλλά με δύο λάθη του Ισραηλινού και ένα μπλοκ του Δαλακούρα έγινε το 23-23. Ο Σαφράνοβιτς πήρε τη… ρεβάνς του για το 24-23 και με το μπλοκ του Γκόρτσανιουκ στο Ανέστη Δαλακούρα έκανε το 25-23.

Με το σερβίς του Γκόρτσανιουκ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-3, ενώ ανάλογη ήταν και η συνέχεια με τον Μαρκέζ να παίζει χωρίς αντίπαλο και αν φέρνει το σκορ στο 18-12, στο δεύτερο σετ. Με τους Μπερτασόνι, Δαλακούρα και δύο λάθη από τους φιλοξενούμενους η ΑΕ Κομοτηνής έκανε σερί 4-0 και μείωσε σε 18-16 μπαίνοντας στον αγώνα. Ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 23-21 αλλά ο Νουράνγκουα και Χριστόφας ισοφάρισαν με τον δεύτερο να κάνει και μπλοκ για το 24-23. Το σετ τελείωσε με δύο πόντους από τον Ανέστη Δαλακούρα που έκανε το 26-24 για το 1-1.

Ο Στάνκου επιστράτευσε τον Τζούριτς από το 3ο σετ και ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή μικρό προβάδισμα 5-2 το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ. Η ομάδα του Κρεούζη μείωσε τρεις φορές στον πόντο (13-14, 18-19 και 21-22). Ο Σαφράνοβιτς έδωσε πολύτιμο πόντο στον ΠΑΟΚ για το 23-21 και ο Τζούριτς με μπλοκ στον Ανέστη Δαλακούρα έκανε το 24-21, χαρίζοντας τρία σετ μπολ στην ομάδα του. Το σετ για τον ΠΑΟΚ έκλεισε ο Σαφράνοβιτς με 25-21.

Παρά το δεύτερο προβάδισμα του ΠΑΟΚ η ΑΕ Κομοτηνής δεν το έβαλε κάτω και με τον Ανέστη Δαλακούρα σε μεγάλα κέφια έκανε σερί 4-0 που της έδωσε και προβάδισμα 16-12. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο με την Κομοτηνή να δίνει τα ρέστα της για να πάρει τουλάχιστον έναν πολύτιμο πόντο και τελικά τα κατάφερε. Οι Μαρκέζ, Σαφράνοβιτς με δύο πόντους ισοφάρισαν 21-21 αλλά ο Μπερτασόνι και ο Δαλακούρας έκαναν το 23-21. Ο Χιμένες μείωσε σε 23-22, αλλά ο Δαλακούρας και ο Νουράνγκουα κράτησαν το προβάδισμα για το 25-23 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ με το σερβίς του Τζούριτς και τις επιθέσεις του Γκόρτσανιουκ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 6-2 και κράτησε τη νίκη κλείνοντας τον αγώνα με δύο πόντους του Όκολιτς. Οι πόντοι της ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Ιωαννίδης.
Τα σετ: 2-3 (23-25, 26-24, 21-25, 25-23, 09-15)
1ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 23-25
2ο σετ: 4-8, 10-16, 18-21, 26-24
3ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-23
5ο σετ: 2-5, 3-8, 7-12, 9-15

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. – 31% άριστες), Μπερτασόνι 5 (3/4 επ., 2 άσσοι), Ρενάν 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 20 (17/37 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 26% άριστες), Νουράνγκουα 19 (17/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστόφας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρχοντούδης (λ, 50% υπ. – 25% άριστες) / Μπανιώτης (λ), Χριστάκος, Καβαρατζής.
ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεζ 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 13 (8/26 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 76% υπ. – 43% άριστες), Τακουρίδης 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 13 (13/29 επ., 74% υπ. – 26% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 72% υπ. – 33% άριστες) / Τερζής 1 (1/1 επ.), Γάτσης 1 (άσσος), Χιμένες 3 (3/3 επ.), Τζούριτς 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ME ENA ΚΛΙΚ ΕΔΩ