League Cup: Ήττα αποκλεισμός από τα ημιτελικά για την ΑΕ Κομοτηνής από τον Ηρακλή του φορμαρισμένου Μούχλια

Δεν τα καταφερε η ΑΕ Κομοτηνής να παρει την νικη με 3-0 και την προκριση για τα ημιτελικα του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς καθώς αν και προηγήθηκε, ηττήθηκε με 3-1 απο τον αδιαφορο Ηρακλή.

Οι θεσσαλονικεις επισης ηθελαν νικη με 3-0 και χάνοντας το πρώτο σετ, αν και τερμάτισαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Α΄ Ομίλου, δεν πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά με τον Φοίνικα Σύρου να ειναι αυτος που περασε στους 4 και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την ΑΕΚ.

Καλή εικόνα στο πρώτο σετ και για την Κομοτηνή που με τους αδελφούς Δαλακούρα αλλά και τον Νουράνγκουα προηγήθηκε με 4-8 αιφνιδιάζοντας τον «γηραιό». Ο Αρμενάκης με επίθεση και ο Ντίνας με μπλοκ ισοφάρισαν 10-10 για τον Ηρακλή. Με άσσο του Αν. Δαλακούρα η Κομοτηνή ξέφυγε 15-17, αλλά με νέο μπλοκ του Ντίνα ο Ηρακλής ισοφάρισε 17-17. Με επίθεση και άσσο του Ρίου ντα Ρόσα ο Ηρακλής προηγήθηκε 19-18 αλλά Χριστόφας και Δαλακούρας έδωσαν τις απαντήσεις τους με προβάδισμα 22-23 των Θρακιωτών. Με δύο μπλοκ ο Φέργκιουσον έφερε τον Ηρακλή σε σετ μπολ (24-23), ο Ρενάν ισοφάρισε και ο Φέργκιουσον με πρώτο χρόνο έκανε το 25-24. Τα δύο μπλοκ Δαλακούρα, Ρενάν και η κόντρα επίθεση του Νουράνγκουα έκαναν το 25-27 και το 0-1 σετ για την Κομοτηνή.

Ισως και πιο απελευθερωμένος στη συνέχεια ο Ηρακλής (αφού ήδη είχε χάσει την πρόκριση) έπαιξε πολύ καλά. Με διαδοχικά μπλοκ Φέργκιουσον και επιθέσεις Αρμενάκη ο Ηρακλής προηγήθηκε 7-1 και μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά για το 25-17. Στο 3ο σετ η Κομοτηνή προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο καθώς είχε το κίνητρο τη νίκης με 3-1 σετ. Ο Ρενάν έδωσε προβάδισμα 10-7 αλλά ο Ηρακλής με σερί του Αρμενάκη εξαφάνισε τη διαφορά ισοφαρίζοντας 12-12 και με νέο σερί 4-0 έδωσε και προβάδισμα 17-13. Η Κομοτηνή μείωσε το σκορ σε 21-19 αλλά ο Ηρακλής με Μούχλια και Σωτηρίου πήρε το σετ 25-20.

Η νίκη του Ηρακλή σφραγίστηκε στο 3ο σετ με την Κομοτηνή να έχει χάσει και αυτη κάθε κίνητρο νίκης – πρόκρισης. Η ομάδα της Θράκης αντιστάθηκε μέχρι το 7-7, δηλαδή, το σημείο που ο Ντίνας με το σερβίς του έκανε σερί 3-0 (11-8) ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μούχλια να «πυροβολήσει» πίσω από τα 9μ. και να αναδείξει τις αδυναμίες της Κομοτηνής στην υποδοχή. Το σκορ εκτοξεύτηκε στο 20-13 και ο Ηρακλής έκλεισε τον αγώνα 25-19 με επίθεση του βασίλη Μούχλια και λάθος των φιλοξενουμένων με τον Εβριτη ακραιο να ολοκληρωνει τον αγωνα αν και ως αλλαγη εχοντας 10 πόντους με 8/13 επιθεσεις, ενω ο αδερφός του Δημήτρης εμεινε στον πάγκο.

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-19) σε 100′

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/31 επ., 4 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 40% άριστες), Σωτηρίου 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Μπουράκης (λ), Κουκουμάκας, Φωτιάδης 1 (μπλοκ), Μούχλιας 10 (8/13 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. – 19% άριστες).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 23% άριστες), Μπερτασόνι 1 (1/1 επ.), Ρενάν 15 (9/19 επ., 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Νουράνγκουα 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 10 (6/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 51% υπ. – 30% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαραζής, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Παπαδάκος.