League Cup: Τρίτη ήττα σε μια εβδομάδα και πικρός αποκλεισμός για τον περσινό φιναλίστ Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Την τρίτη ήττα σε διάσημα μικρότερο της εβδομάδας γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και μοιραία αποκλείστηκε από την ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, διοργάνωση στην οποία την προηγούμενη σεζόν έφτασε μέχρι και τον τελικό της Σύρου.

Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη μπήκαν δυνατά στον αγώνα με τον Ηρακλή στο γήπεδο της Μίκρας και προηγήθηκαν στο σκορ, ωστόσο δεν έδειξαν αντοχή και τελικά ηττήθηκαν με 3-1 αποχαιρετώντας άποντοι τον θεσμό.

Mε αποτελεσματικό μπλοκ, κορυφαίο τον Φέργκιουσον και σταδιακή άνοδο σε σερβίς και επίθεση ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και πλέον η δεύτερη θέση του Α΄ Ομίλου θα κριθεί στον αυριανό αγώνα Ηρακλής – ΑΕ Κομοτηνής (7/9, 18.00, LIVE από το ThrakiSportS) που υπό προϋποθέσεις (“καθαρή” νίκη με τρίποντο) μπορεί να δώσει και την πρόκριση στα ημιτελικά καθώς προκρίνεται από τον Α΄ή τον Β΄ Όμιλο ο καλύτερος δεύτερος όπου θα αντιμετωπίσει Παναθηναϊκό ή ΑΕΚ.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα, κράτησε την υποδοχή του και κατάφερε να κρατήσει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Με σερί 3-0 από τον Γκμίτροβιτς, προηγήθηκε 11-8 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Ο Ηρακλής με δύο πόντους από Αρμενάκη και Φέργκιουσον προηγήθηκε 23-22 αλλά οι Εβρίτες απάντησαν με σερί 3-0 και πήραν το πρώτο σετ.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ που δεν τους έδινε άλλα περιθώρια λάθους ο Ηρακλής μπήκε μεταμορφωμένος στον αγώνα και με δύο σερί 6-0 προηγήθηκε 12-1. Με τον Φέργκιουσον να παίζει χωρίς αντίπαλο ο Ηρακλής ισοφάρισε εύκολα και έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ που ακολούθησε.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με ένα – δύο πόντους από την αρχή αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 14-14. Με σερί 3-0 στο σερβίς του ο γηραιός προηγήθηκε 17-14, ο Εθνικός μείωσε 20-19 αλλά ο Ηρακλής επικράτησε 25-21 για το 2-1. Στο 4ο σετ ο Ηρακλής ξέφυγε 4-1 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος καθώς ο Εθνικός έκανε εύκολα το λάθος στην υποδοχή του.

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης.
1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-1, 16-4, 21-11, 25-14
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-21
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20
Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20) σε 100′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (18/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντα Ρόσα 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 44% άριστες), Σωτηρίου 11 (7/25 επ., 4 μπλοκ, 79% υπ. – 36% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ. – 45% άριστες), Μπουράκης (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Κουκουμάκας.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χατζόπουλος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 20 (17/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρίσεν 9 (9/23 επ., 48% υπ. – 24% άριστες), Τουρανιάνιν 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. – 31% άριστες), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1/1 επ., 1 άσσος).