League Cup: Ιστορική νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης για την ΑΕ Κομοτηνής και ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά

Ιστορική νίκη, την πρώτη της στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-1 πήρε η ΑΕ Κομοτηνής στο δεύτερο αγώνα των δυο ομάδων στην διοργάνωση.

Με την νίκη της αυτή η ομάδα της Κομοτηνής πήρε τους τρεις πρώτους βαθμούς που της δίνουν το δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης εφόσον καταφέρει να πάρει θετικό αποτέλεσμα και στον τελευταίο αγώνα που έχει να δώσει με τον Ηρακλή στη Μίκρα την προσεχή Κυριακή. Αντίθετα ο Εθνικός μετά από δύο ήττες έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης.

Τα δυο πρώτα σετ έμοιαζαν στην εξέλιξη. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ αλλά η Κομοτηνή ήταν αυτή που έδειξε αποφασιστικότητα και αποτελεματικότητα στις κρίσιμες φάσεις που έφεραν την ανατροπή και προβάδισμα με 2-0 σετ.

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Γκμίτροβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε 6-1 και 21-18, αλλα η ΑΕΚ ισορόπησε τον αγώνα. Με τον Δαλακούρα, τον Νουράγκουα και τον Ρενάν να κάνουν σερί 3-0 η Κομοτηνή ισοφάρισε 22-22, ο Ριζόπουλος έκανε το 23-22 για τον Εθνικό. Ο Δαλακούρας ισοφάρισε, ο Μπερτασόνι έχασε το σερβίς (23-24) αλλά και πάλι με τον Δαλακούρα έγινε το 24-24 και με μπλοκ και επίθεση του Ρενάν τελείωσε το σετ 26-24 για την Κομοτηνή.

Η κατάκτηση του πρωτου σετ έδωσε φτερά και καλή ψυχολογία στη Κομοτηνή αλλά ο Εθνικός μπήκε και πάλι με προβάδισμα 4-1. Το 7-10 έγινε 11-10 για την Κομοτηνή με το σερί στο σερβίς του Δαλακούρα. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και εναλλαγές στο σκορ και στο 19-19 με το μπλοκ του Δαλακούρα και τον άσσο του Ρενάν η Κομοτηνή ξέφυγε 22-19 και έκλεισε το σετ με το χαμένο σερβίς του Γκμιτροβιτς για το 25-22 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατα αυτή την φορά, προηγηθηκε 13-9 και 17-14 αλλά εκεί μίλησε ο Δημήτρης Ριζόπουλος. Με δύο επιθέσεις του, έναν άσσο και σερβίς φωτιά έκανε συνολικό σερί 6-0 και ο Εθνικός προσπέρασε 20-17 και τελικά πήρε το σετ 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 14-14 αλλά με μπλοκ και κόντρα επίθεση από τον Νουράνγκουα η Κομοτηνή έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 18-14. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς η ομάδα του Κρεούζη κράτησε την διαφορά στο σκορ μέχρι το τελείωμα και το 25-20.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20) σε 110΄.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 21 (14/19 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 9 (7/20 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. – 36% άριστες), Νουράνγκουα 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 57% υπ. – 21% άριστες), Καβαρατζής.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκμίτροβιτς 32 (26/44 επ., 6 άσσοι), Φρίσεν 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 34% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στίγγας, Ριζόπουλος 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ. – 63% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 43% υπ. – 30% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Τσιουτσιουλούδης 2 (2 μπλοκ), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1 άσσος ,1 μπλοκ).