ΕΠΣ Ξάνθης: Με πεντάρα του Αβάτου επί του Εχίνου ολοκληρώθηκε η β’ φάση των ομίλων του Κυπέλλου

Ολοκληρώθηκε και τυπικά η β’ φάση των ομίλων του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ξάνθης, καθώς διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης η αναμέτρηση ανάμεσα στον Αρη Αβάτου και τον Εχίνο Σπορ που δεν είχε διεξαχθεί τις προηγούμενες μέρες λόγω των υποχρεώσεων του Αβάτου στο Κύπελλο Ελλάδος και των αναμετρήσεών του με Πλατανιά και Παναχαϊκή.

Η ομάδα του Γιώργου Μαραντά νίκησε με 5-0 και εξασφάλισε τυπικά την πρώτη θέση στον όμιλο, που πάντως δεν δίνει κάποιο πλεονέκτημα είτε στην δυναμικότητα του αντιπάλου είτε στην έδρα στην επόμενη φάση. Ο Λάζαρίδης άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο το Άβατο έχασε και πέναλτι που απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν τέρματα οι Βαφειάδης, Μελισσόπουλος και δύο ο Εφεντόπουλος για να δοθούν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Άρη Αβάτου επί του Εχίνου Σπορ, όπως επισημαίνει η Ξάνθη Sport από όπου και η φωτογραφία.