League Cup: Κλείδωσε την πρόκριση για τα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ κάνοντας το «3 στα 3»

Mε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 που έγινε στο PAOK Sports Arena συνεχίστηκαν οι αγώνες στον Α΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Σχετικά εύκολη διαδικασία αποδείχτηκε για τον ΠΑΟΚ το τοπικό ντέρμπι βόλεϊ με τον Ηρακλή στο κλειστό της Πυλαίας, για τον Α’ όμιλο του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς”. Ο Δικέφαλος νίκησε με 3-0 και εξασφάλισε την πρωτιά και την πρόκρισή του στα ημιτελικά έχοντας ήδη επικρατήσει με το ίδιο σκορ επί της A.E. Κομοτηνής και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Το πρώτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας, με 8-1 και 16-6, και να κλείνει εύκολα το σετ με 25-15. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ μέχρι το 10-8, αλλά ο Δικέφαλος στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του παίρνοντας κεφάλι με 18-11 και πήρε το σετ χωρίς πρόβλημα με 25-16. Το τρίτο ήταν και το πιο αμφίρροπο σετ με τον Ηρακλή να επιστρέφει από το 13-7 που βρέθηκε να χάνει, αλλά ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ πιο ψύχραιμος στο τέλος πήρε το σετ και τη νίκη σε 25-23.

Ο Δημήτρης Τζούριτς απέδειξε πως έχει βρει το ρυθμό του και σταδιακά ανεβάζει στροφές καθώς είχε 23 πόντους με 16/28 τελειωμένες επιθέσεις, 2 άσσους και 5 πόντους από μπλοκ. Ο ΠΑΟΚ πλέον περιμένει τον αντίπαλο του στα ημιτελικά που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ο Ολυμπιακός. Τα σετ 3-0 (25-15, 25-16, 25-23) σε 70΄.