ΕΠΣ Έβρου: Ημέρα φιλοξενουμένων στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν για την Α’ Κατηγορία

Με θετικά αποτελέσματα για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου.

Δύο παιχνίδια διεξήχθησαν το Σάββατο και σε αμφότερα οι γηπεδούχοι αν και θεωρητικά ήταν το φαβορί, δεν κατάφεραν να νικήσουν.

Στις Φέρες η περσινή κυπελλούχος Θράκη, που διεκδίκησε μέχρι τέλους και τον τίτλο, δεν κατάφερε να σκοράρει και έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον νεοφώτιστο Ορφέα Σοφικού.

Στο Σουφλί ο Έβρος δεν τα κατάφερε απέναντι στον… παραπόταμό του, τον Άρδα. Οι Καστανιές έφυγαν με ένα πολύτιμο τρίποντο με τέρματα των Αλμπανίδη από το 1ο λεπτό, Παγωνίδη και Τσιρούδη στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης. Στο 60′ είχε ισοφαρίσει ο Χρήστος Γιαννόπουλος.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή με τρία παιχνίδια. Στο Διδυμότειχο η ΑΕΔ φιλοξενεί τον Ιπποκράτη στο ενδεχομένως πιο ενδιαφέρον ματς της πρώτης αγωνιστικής, στην Άνθεια η τοπική Ένωση Άνθειας Αρίστεινου αντιμετωπίζει το Νεοχώρι και στο Φώτης Κοσμάς η ΑΕΚ Έβρου τον Ορέστη Ορεστιάδας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και το πρόγραμμα της Κυριακής στην Α’ ΕΠΣ Έβρου:

Θράκη Φερών – Ορφέας Σοφικού 0-0

Έβρος Σουφλίου – Άρδας Καστανεών 1-3 (60′  Γιαννόπουλος – 1′ Αλμπανίδης, 70′ Παγωνίδης, 80′ Τσιρούδης)

Κυριακή 30/9, Ώρα 16:30, Γήπεδο Διδυμοτείχου: ΑΕ Διδυμοτείχου – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης (Κεφίλης, Κεσούδης, Τσίκας)

Κυριακή 30/9, Ώρα 16:30, Γήπεδο Άνθειας: Ένωση Άνθειας Αρίστεινου – ΑΟ Νεοχωρίου (Ουζουνίδης, Καραΐσκος, Παλαιοπάνης)

Κυριακή 30/9, Ώρα 16:30, Γήπεδο «Φώτης Κοσμάς»: ΑΕΚ Έβρου – Ορέστης Ορεστιάδας (Παπάς, Σταφυλάς, Ναζιρόπουλος)

Ρεπό: ΑΟ Ποντιακός Αλεξανδρούπολης