Γ’ Εθνική: Στην παράταση κρίθηκε το φιλικό ξανθιώτικο ντέρμπι ανάμεσα σε Λεύκιππο και Ασπίδα (+photos)

Ένα πολύ ενδιαφέρον φιλικό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του μπάσκετ της Ξάνθης που βρέθηκαν την Πέμπτη το βράδυ στο Αμοιρίδειο ανάμεσα στον Λεύκιππο και την Ασπίδα.

Η διακύμανση του σκορ ήταν συγκλονιστική με το παιχνίδι να λήγει στην κανονική διάρκεια 60-60 και να οδηγείται στην παράταση, όπου εκεί επικράτησε η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου με 69 – 66.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός σε όλη την διάρκειά του. Στο πρώτο ημίχρονο κάθε ομάδα είχε από ένα δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι το πρώτο και οι γηπεδούχοι το δεύτερο. Στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και την κόρνα της γραμματείας.

Διαιτητές: Ρουκάς-Καλαϊτζής

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-29 (ημίχρονο), 46-45, 60-60 (κανονική διάρκεια), 69-66 τελικό.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κοκκινόπουλος-Ρετζέπης) : Στεργίου 5 (1), Δώδος 11 (1), Στασινόπουλος 15, Κουμπάνης 8, Δάτσης 4, Κάλφας, Σταμπουλής, Κυφωνίδης 8 (2), Παλλάκης 10, Νταβουλτζόπουλος 6, Χατζηαντωνίου, Σταματέλος 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης-Κασαρτζίδης) : Παπαδάκης 1, Μανδαλάκης 16 (1), Καραμανώλης 9, Μασμανίδης, Κουτσογιάννης 15, Κασούρας 9, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης, Τσέλλος 7 (1), Άνθης 9 (2).