LIVE από το γήπεδο του ΑΟΞ για το Κύπελλο Ελλάδος: Αρης Αβάτου – Πλατανιάς 1-1 (πέναλτι 5-4)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον νοκ άουτ αγώνα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου ανάμεσα στον Άρη Αβάτου και τον Πλατανιά.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε την ευκαιρία να πληροφορηθείτε την εξέλιξη στον αγώνα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα σε Αρη Αβάτου και Πλατανιά.

Ωρα 17:23  Ο Αρης Αβατου που στην πρώτη φάση απέκλεισε τον Εθνικό Κεραμιδίου Πιερίας και στάθηκε τυχερός ώστε να προκριθεί χωρίς αγώνα από τη β’ φάση θέλει να αποκλείσει μια ομάδα που πέρυσι αγωνιζόταν στην Super League και να προκριθεί στους οίλους.

Ωρα 17:26  Ηδη μια ερασιτεχνική ομάδα τα έχει καταφέρει αφού η Θύελλα Καμαρίου νωρίτερα νίκησε την ΑΕ Σπάρτη 1-0 με γκολ του Αργυρίου στο 10ο λεπτό.

Ωρα 17:32  Τα άλλα ματς του Κυπέλλου είναι σε εξέλιξη και έχουμε στο ημίχρονο τα εξής αποτελέσματα:
Ερμής Αμυνταίου – Εργοτέλης 0-3 (17′ Έφορντ, 58′ Ιατρούδης, 69′ )
Εθνικός – Ηρακλής 0-0
Τηλυκράτης – Αήττητος Σπάτων 0-4 (11′ Μαρουκάκης, 14′ Ματσούκας, 40′ Νικλητσιώτης, 80′ Σπυρόπουλος)
ΑΟ Επισκοπής – Κέρκυρα 0-1 (10′ Θεοδωράκης)
Θεσπρωτός – Απόλλων Λάρισας 2-3 (84′, 86′ / 24′-35′-56′ πεν Λουκάο)
ΑΟ Καρδίας – Απόλλων Πόντου 1-5 (45+1′ Σαλούκος / 15′ Πορτουλίδης, 47′-63′ Κυβελίδης, 48′ Γεωργιάδης, 78′ Τσουμάνης)
Κόρινθος 2006 – Παναχαϊκή 0-2 (3′-59′ Καρατσανάκοφ)
ΟΦ Ιεράπετρας – ΑΕ Καραϊσκάκης 1-0 (4′ Μαρτσάκης)
Απόλλων Παραλιμνίου – Αιγινιακός 0-0
ΑΕ Ερμιονίδας – ΑΟΧ/Κισσαμικός 2-7 (21′ Πούτσης, 59′ Τριμπόνιας / 11′-55′ Αρναρέλλης, 37′ Ρίσκι, 47′ Καντίμα, 73′ Σιμόν, 78′, 87′ )
ΑΣ Γιαννιτσά – Τρίκαλα 1-3 (62′ Παντελίδης / 45+1′ Συμελίδης, 55′ Τσιμίκας, 58′ Γκόλιας πεν )

Ωρα 17:36  Υπενθυμίζεται ότι από τις πέντε έχει ξεκινήσει στα Πηγάδια και το ματς της Ξάνθης με τον παναιτωλικό για την 3η αγωνιστική της Super League. Η Ξάνθη είναι πίσω στο σκορ, ενημέρωση από τo live του ThrakiSportS με ένα κλικ ΕΔΩ

Ωρα 17:40  Ειναι ένα στοίχημα για τους ανθρώπους του Αρη Αβάτου αυτό το παιχνίδι αλλά και το να έρθει κόσμος στο γήπεδο του ΑΟΞ, για αυτό υπάρχει γενική είσοδος 5 ευρώ και δωρεάν για γυναίκες και παιδιά.

Ωρα 17:44  Σε λίγο θα έχουνε στα χέρια μας και τις ενδεκάδες με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δυο ομάδες στο ματς, που θα διεξαχθεί για ένα μέρος του και υπό το φως των προβολεων

Ωρα 17:48  Ο Μαραντάς υπενθυμίζεται πάντως ότι δεν ανακοίνωσε αποστολή αλλά πήρε όλους τους παίκτες και η 18αδα δηλώθηκε πριν λίγο. Θα την μάθουμε με τις συνθέσεις.

Ωρα 17:52  Πριν περάσουμε σε αυτές όμως να πούμε οτι η Ξάνθη ισοφάρισε με πέναλτι του Γιεντρισεκ 1-1 τον Παναιτωλικό, λεποτμέρειες στο σχετικό live με ένα κλικ ΕΔΩ

Ώρα 17:56 Ο Γιώργος Μαραντάς ξεκινά το παιχνίδι με τους Αμουτζάκη, Κούτρα, Μπουνταγκίδη, Μίλλερ, Κουτσούμπα, Ταχτσίδη, Σαρρηγιαννίδη, Δόντσο, Κοτόπουλου, Γκέκα και Μελισσόπουλος.

Ώρα 17:59 Απο την άλλη πλευρά ο Παόλο Κάμπος για τον Πλατανιά ξεκινά με τους Γκοτ, Κόρτσμαν, Ρουσσάκη, Πουρζιτίδη, Μποσκέτι, Τσαμούρη, Ποζατζίδη Χ., Μπιανκόνι, Κουές, Νίλλι και Παπανικολάου

Ωρα 18:02  Ασφαλώς από τα πρόσωπα του αγώνα ο Τσαμουρης και η επιστροφή του στην Ξάνθη ως αντιπάλου Ξανθιώτικης ομαδας.

Ώρα 18:06 Στον πάγκο για τον Αρη Αβάτου έχουν δηλωθεί οι Λαζαρίδης, Παπαδιώτης, Βαφειάδης, Κατσαρέας, Ζωσιμίδης, Σιχλοιμίρης και Ψεμματάς

Ώρα 18:09 Στον πάγκο για τον Πλατανιά είναι οι: Λαμσέ, Παπουτσογιαννόπουλος, Καραγκούνης, Κωστίκος, Σμυρλάκης, Σικαλιάς, Ποζατζίδης.

Ωρα 18:12  Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κωνσταντίνος Πουλικίδης της ΕΠΣ Δράμας με βοηθούς τους Κουβαλάκη και Τσακίρη της ίδιας Ένωσης, ενώ παρατηρτής διαιτησίας εχει οριστει από την ΚΕΔ ο Βασίλης Γαβριηλίδης της ΕΠΣ Θράκης.

Ωρα 18:16  Σιγά σιγά τελειώνουν τα παιχνίδια που ξεκίνησαν στις 16:30 και εχει ξεκινήσει και το δευτερο ημίχρονο στα Πηγάδια, πάντα 1-1 η Ξάνθη με τον Παναιτωλικό.

Ωρα 18:19  Αποσυρονται στα αποδυτήρια οι παικτες του Αρη Αβάτου και του Πλατανιά για την επίσημη είσοδο σε λίγα λεπτά.

Ωρα 18:22 Στις 18:30 πέρα από το ματς στο γηπεδο του ΑΟΞ θα ξεκινήσει και η αναμέτρηση του Βόλου με την Δόξα Δράμας, από τα μεγάλα παιχνίδια αυτής της φάσης του Κυπέλλου.

Ωρα 18:25  Στο άλλο μεγάλο παιχνίδι ο Εθνικός Πειραιά και ο ηρακλής Θεσσαλονίκης είναι ισόπαλοι χωρίς τέρματα και θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Ωρα 18:27  Στην παράταση οδηγείται και το ματς του Απόλλωνα Παραλιμνίου με τον Αιγινιακό. Προκρίθηκαν κατα τα άλλα Απόλλων Καλαμαριάς, Κισσαμικός, Εργοτέλης, Αήττητος Σπάτων, Τρίκαλα, Απόλλων Λάρισας, Κέρκυρα, Παναχαϊκή και ΟΦ Ιεράπετρας, η δεύτερη ερασιτεχνική ομάδα που προκρίνεται.

Ωρα 18:29  Ο Αρης Αβάτου φιλοδοξεί να είναι η τρίτη. Αυτή την στιγμή η επίσημη είσοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρ

Ωρα 18:32  Πάμε για την έναρξη του αγώνα ενώ η προσέλευση είναι μεγάλη και συνεχίζεται

1′  Εναρξη της αναμέτρησης

5′  Σκληρό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά

8′  Πρώτη ευαιρία για τον Αρη Αβάτου με τον Γκέκα να πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα να περνά λίγο άουτ από το δοκάρι

10′ Εχει ξεκινήσει δυναμικά στα πρώτα λεπτά ο Αρης Αβάτου και έχει ελαφρά την κατοχή ενθουσιάζοντας τους φίλους του

15’  Αρκετά σκληρό παιχνίδι παιχνιδι μεχρι στιγμης και αρκετες αψιμαχίες αλλα και λογομαχιες και εντασεις

18’  Πεναλτι για τον Αρη Αβατου που κέρδισε ο Σαρηγιαννιδης σε ανατροπή από τον (ξανθιωτη) Τσαμπουρ

19’ Γκοοοοοοοοολ για τον Αρη Αβατου. Ευστοχεί ο Δόντσος. Αρης Αβατου – Πλατανιάς 1-0

25’ Αρκετή ενταση στο ματς και ήδη τρεις κίτρινες καρτες εχουν βγει από το στεπακι του διαιτητη σε Κοτόπουλο από Αβατο και Νιλλι με Μπαινκόνι από Πλατανια

27’ Ακυρωνεται γκολ του Μελισσοπουλου για το 2-0 ως οφσαιντ

30′  Ημίωρο κυριαρχίας για το Άβατο που έχει φέρει το ματς στα μέτρα του

32′ Μεγάλη ευκαιρία για το Άβατο με τον Κοτόπουλο να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά περνά άουτ το σουτ που επιασε

34′  Διαμαρτυριες απο τουςς γηπεδουχους για νεο πεναλτι στον Σαρηγιαννιδη, που ομως δεν δινει αυτή τη φορά ο Δραμινός διαιτηής

38′  Φαουλ για τον Πλατανιά σε καλή θεση από αριστερα όπως επιτίθεται περνά απελπιστικά άουτ όμως.

40′ Εχει ισορροπήσει λιγο το ματς στα τελευταια λεπτά η κρητική ομάδα, άλλα πέντε λεπτά για το ημίχρονο

44′ Πρωτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μπιανκόνι, αλλα το σουτ περνά έξω

45′ Μπηκαμε στις καθυστερήσεις

45+2′ Τελος ημιχρόνου στο γήπεδο του ΑΟΞ. Αρκετά καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχος. Αποτέλεμα ημιχρόνου: Αρης Αβάτου – Πλατανιάς 1-0

Ωρα 19:22  Στο μεταξυ στα Πηγάδια έχουμε τελικο με την Ξάνθη να παραχωρεί ισοπαλία 1-1 στον Παναιτωλικό και ήδη να έρχονται εδώ αρκετοί από όσους βρίσκονταν νωρίτερα στα Πηγάδια.

Ωρα 19:25  Στα ματς του κυπελλου που πηγαν στην παράταση εχουμε μια προκριση ομάδας Γ’ Εθνικής και εναν αποκλεισμό, αμφοτερα στα πεναλτι

Ωρα 19:27  Μεγαλη πρόκριση για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου που νίκησε 5-4 τον Αιγινιακό στα πέναλτι, κανονική διάρκεια και παράταση 0-0.

Ωρα 19:29  Συγκλονιστική πρόκριση και για Ηρακλή με 10-9 στα πέναλτι, επισης κανονική διάρκεια και παράταση με τις δυο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα

Ωρα 19:33  Πρέπει να ξεπερνούν τα 1.500 άτομα στο γηπεδο του ΑΠΟΞ αυτή τη στιγμή, η προσέλευση συνεχίζεται με κοσμο που εχει μαθει οτι προηγείται ο Αρης και ερχεται καθυστερημένα και πάμε υπο το φως των προβολέων για ένα άκρως ενδιαφέρον δεύτερο ημίχρονο

Ωρα 19:35 Επιστρεψαν οι δυο ομαδες στον αγωνιστικο χωρο, παμε για δραση

46′ Εναρξη δευτερου ημιχρονου

47′  Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με λάθος από την αμυνα του Πλατανιά που δεν εκμεταλλεύθηκε ομως ο Αρης

48′  Αλλη μια κιτρινη απο τον διαιτητή. Στον Παπανικολαου του Πλατανια για φαουλ στον Μελισσοπουλο, σε μια κοντρα των δυο 11ριων.

59′ Γκολ για τον Πλατανιά. Ισοφαρίζει με κεφαλιά ψαράκι ο Παπανικολάου με διαμαρτυρίες για οφσάιντ από τους γηπεδούχους. Αρης Αβάτου – Πλατανιάς 1-1

62′ Καλη φαση για τους Χανιώτες σε κεφαλιά του Μπιανκόνι που περνα αουτ.

70′ Μέτριος ο Αρης στο β’ μερος δεν απειλεί ιδιαιτερα.

90′ Δυο τα λεπτα των καθυστερήσεων

90+1′ Καλή φαση για τον Πλατανια σε τετ ατετ του Νίλι αλλα ο Αμουτζακης κρατα τον Αρη στο παιχνίδι

90+2′ Λήξη ενηνταλεπτου. Στην παράταση οδηγείται ο αγώνας. Αρης Αβάτου – Πλατανιάς 1-1

Ώρα 20:30 Έναρξη πρωτου μέρους παράτασης.

93′ Μπήκε δυνατά ο Άρης στην παράταση

105′ Λήξη πρώτου μέρους παράτασης παραμένει η ισοπαλία.

109′ Αουτ του σουτ του Παπανικολαου για τους Κρητικούς.

106′ Έναρξη β’ μέρους

107′ Καλή φαση για το Άβατο με κεφαλια του Βαφειαδη μετά από φάουλ.

110′ Αρκετα νεύρα στο παιχνίδι.

119′ Πλησιαζουμε στο φινάλε και λίγο πριν τα πέναλτι. Κίτρινη για καθυστερηση στον Αμουτζάκη. Αγωνία. Αποβλήθηκε  ο κουτς του Αρη ο Γιώργος Μαραντάς.

120′ Λήξη αγώνα. Πάμε στα πέναλτι. Αρης Αβάτου – Πλατανιάς 1-1

4-4 παραμενει το επιασε ο Αμουτζακης με τον Αρη να ειναι κοντά στους ομίλους

5-4 γκολ με τον Αρη Αβατου να περνά στους ομίλους. Δείτε την εκτέλεση πάναλτι στο fb του ThrakiSportS.