Με το δεξί η πρεμιέρα της Εθνικής Ελλαδας με το Λουξεμβούργο στην Αλεξανδρούπολη

Tην πρώτη της νίκη για τον προκριματικό όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που έγινε στο “Φώτης Κοσμάς” στην Αλεξανδρουπολη παρουσία 500 θεατων πήρε η Εθνική Ελλάδας που επικράτησε με 3-0 του Λουξεμβούργου.

Η Εθνική δυσκολεύτηκε σχεδόν σε όλα τα σετ αλλα στο τέλος επικράτησε σε 78′ ξεκινώντας με το δεξί την διοργάνωση, χωρίς κανένα Εβρίτικο πόντο αφού αγωνίστηκε μόνο για λίγο ο Άκης Δαρίδης. Το σετ που έγειρε την πλάστιγγα της νίκης στην «γαλανόλευκη» ήταν όμως το δεύτερο, όπου το Λουξεμβούργο προηγήθηκε 10-15, ωστοσο η Εθνική μετα τα συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων (13-15) και την είσοδο του Κοκκινάκη αντί του Φράγκου αρχικά ισοφάρισε 17-17 και με επίθεση του Πρωτοψάλτη ύστερα από άμυνα του Κοκκινάκη προηγήθηκε με 20-19. Το κοντέρ για την γηπεδούχο ομάδα έγραψε σερί 5-2 με τον άσσο του Τακουρίδη να κλείνει με 25-21 το δεύτερο σετ για το 2-0 της Εθνικής.

Στο αλλο αγώνα του 7ου ομίλου το Αζερμπαϊτζάν κατάφερε να γυρίσει το ματς και να νικήσει με 3-2 σετ  (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10) τη Σουηδία σε αγώνα που φιλοξενήθηκε στο Μπακού. Επόμενος αγώνας της  Εθνικής Ομάδας στις 18 Αυγούστου με την Σουηδια εκτός έδρας.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος) Ζουπάνι 16 (14/22 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ.-38% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (11/17 επ., 77% υπ.-69% άριστες) / Ζήσης (λ, 72% υπ.-44% άριστες), Δαρίδης (λ), Τζιουμάκας, Κοκκινάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-00% άριστες), Τακουρίδης 2 (2 άσσοι),