Στην πρώτη πεντάδα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων Παπαϊωάννου και Σιταρίδης! Τα αποτελέσματα των Θρακιωτών

Στην πόλη της Λάρισας φιλοξενληθηκε τo Σαββατοκύριακο το πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία των νέων τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες, όπου είχαμε αρκετές Θρακιώτικες εμφανίσεις σε τελικούς το διήμερο των αγώνων.

Στους τελικούς καλύτερη θέση κατέκτηση η σφαιροβόλος του Διομήδη Ξάνθης Ευαγγελία Παπαιωάννου που τερμάτισε τεταρτη με βολή  13.42 μέτρα στην 6η της προσπάθεια, ενώ πέμπτος  ήταν ο Γιώργος Σιταρίδης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, που έτρεξε τα 110 μέτρα με εμπόδια με χρόνο 14.86.

Την 10η θέση στους τελικους της σκυταλοδρομιας 4Χ100 σε άντρες και γυναικες κατεκτησε η ομάδα του ΠΑΣ Πρωταθλητών με τους Αντώνη Τσαμούρα, Τασο Ριζικιανο, Στπελιο Ντεμο και Παύλο Παπαδόπουλο να έχουν χρόνο 43.71 και τις Χαρά Ελευθερίου, Χριστινα Καραδήμου, Μαρία Κουκούτση και Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου να έχεουν χρόνο 50.45, Στο τριπλούν η Τριανταφυλλιά Κρεμμύδα του ΠΑΣ Πρωταθλητών τερματισε 12η στον τελικο με 11.60 μετρα (11.24 στα προκριματικα), ενω στα 100 μέτρα ο Παύλος Παπαδόπουλος του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής ήταν 14ος με 11.38 (11.14 στα προκριματικά).

Τέλος στα 200 μέτρα ο Μιχάλης Παπουτσόγλου του Διομήδη Ξάνθης και ο Στέλιος Τζημαγιώργης του ΠΑΣ Πρωταθλητών πήραν την 13η και 14η θεση αντιστοιχα με χρόνους 22.69 (22.36 στα προκριματικά) και 22.75 (22.44 στα προκριματικά), με τον Παύλο Παπαδόπουλο του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής να μενει εκτος τελικού και στην 19η θεση με χρόνο 22.83.

Εκτός τελικών έμειναν οριακά στα 100 μετρα η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου που ηταν 13η στα προκριματικά με 12.68 και στα 400 μετρα οι αθλητές του ΠΑΣ Πρωταθλητών Στελιος Τζημαγιώργης (11ος με 50.06), Στέλιος Ντέμος (15ος με 50.46) και  Χρήστος Πασχαλίδης (38ος με 54.29).

Το επόμενο ραντεβού είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών που θα γίνει 7-12 Αυγούστου στο Βερολίνο.