Μεγάλη νίκη για το ΔΠΘ που ανέτρεψε το -22 απέναντι στους γηπεδούχους Πορτογάλους

Πραγματοποιώντας εκπληκτική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο Πανεπιστημιο Θράκης  παρά το γεγονός οτι σκοραραν 5 μόλις πάικτες πέτυχε μεγάλη νίκη επί των οικοδεσποτών του Πανεπιστημίου της Πορτογαλικής Κοίμπρα με 71-69 εχοντας εναν εκπληκτικό Ζολώτα και θα διεκδικήσει την 13η θέση κόντρα στο Ουγγρικό Πανεπιστήμιο Μίσκολτς.

Η ομάδα των Θανάση Χατζηνικολάου και Κώστα Λαπαρίδη δεν ξεκίνησε καλά όπως στα περισσότερα παιχνίδια και βρέθηκε να χάνει με 19-6 στο πρώτο δεκάλεπτο δεχομενη ενα σερί 15-1 πριν ο Ρυακιοτακης  με βολή μειώσει στο -13 στο 10′. Η διαφορά παραμεινε σταθερή μέχρι οι Πορτογαλοι με σερί 9-0 διαμορφωσουν το σκορ στο 42-21 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 44-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πορτογαλοι εκαναν το 47-25 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά με την ομάδα της Θράκης να ροκανιζει σιγα σιγα την διαφορά και με τριποντο του Ζολώρα να μειώνει 61-49 στο 30′. Στην τελευταία περίοδο το ΔΠΘ με σερί 0-11 μειωσε 61-57 στο 33′ και παρα το γεγονός οτι βρεθηκε πίσω 65-58 στο 36′ εκανε την ανατροπή  και με καλάθια των Σκεμπή και Ζολώτα πήρε την δευτερή της νικη στο διοργανωση. Πλεον διεκδικει την 13η θεση κοντρα στο Μίσκολτς που νικησε ευκολα την Γιαγκελονια.

Δεκάλεπτα: 19-6, 44-25, 61-49, 69-71

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ (Χατζηνικολάου – Λαπαρίδης): Ζολώτας  29, Χρήστου 18, Στασινόπουλος  14, Ρυακιωτάκης  5, Σκεμπής 5, Πανταζής, Βάκρινος, Κυφωνίδης, Παλάσκας, Χατζηπαυλίδης, Μαρκογιαννάκης