Τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας για τους Θρακιώτες αθλητές στο Πανελλήνιο Ανοιχτού Στίβου στην Πάτρα

Με καλές εμφανίσεις από τους Θρακιώτες ολοκληρώθηκε η πρωτη ημέρα στο Πενελλήνιο Ανοιχτού στίβου στην Πάτρα.

Μέτρια εμφάνιση σε σχέση με το πρωί του Σαββάτου πραγματοποίησε η αθλήτρια του ΠΑΣ Πρωταθλητών Ευθαλία Παπαδοπούλου που στο τελικό των 100 μέτρων πήρε την 14η θέση με χρόνο 14.54, τερματίζοντας 7η στην σειρά της. Το πρωί η 23χρονη αθλήτρια του ΠΑΣ Πρωταθλητών πήρε το εισιτήριο για τον τελικό έχοντας την 9η καλύτερη επίδοση με 12,23. Νικήτρια ήταν Ραφαηλία Σπανουδακη-Χατζηρήγα της Ηλιούπολης με 11.57.

Εκπληκτικός ήταν και ο Εβρίτης σπρίντερ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Γιώργος Σιταρίδης που έκανε ατομικό ρεκόρ με 15.09 στα προκριματικα των 110 μέτρων μένοντας για λίγο εκτός τελικού τερματίζοντας 4ος στην 3η προκριματική σειρα και 10ος συνολικά με τον Μποιτσιο από την ΣΚΑ Δραμας να έχει 14.81.

Εκτός τελικών έμειναν οι αθλητές του ΠΑΣ Πρωταθλητών Στελιος Ντεμος και Τριανταφυλλιά Κρεμμύδα. Ο Ντεμος ήταν 14ος στα 400 μέτρα με 50.86 τερματίζοντας 4ος στην 2η προκριματική σειρά, ενώ η Κρεμμύδα που με άλμα στα 11.03μέτρα ήταν 9η στο 2ο γκρουπ και  17η συνολικά.

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 γυναικών του ΠΑΣ Πρωταθλητών, όπου τερμάτισε στην 7η θέση με τις Μαρα Κουκούτση, Ευθαλία Παπαδοπούλου, Χριστίνα Καραδήμου και Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου να κάνουν ρεκορ με 49.45. Τέλος την ημέρα εκλεισε η ανδρικλη ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ100 του ΠΑΣ Πρωταθλητών που τερμάτισε στην 8η θεση με 42.96 με τους Τασο Ριζικιανο, Στέλιο Τζημαγιώργη, Στέλιο Ντέμο και Παύλο Παπαδόπουλο να κάνουν καταπληκτική κουρσα τερματίζοντας στην 1η θέση στην σειρα τους.

Θυμιζουμε νωρίτερα οι Δουβαλίδης και Παπαχρήστου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο Γκουρλιας την δευτερη θεση με ατομικό ρεκόρ στα 1500 μέτρα.