Με κεντρικό αντί για διαγώνιο τον Μούχλια η Εθνική Εφήβων ξεκίνησε με ήττα από την οικοδέσποινα Τσεχία

Με ήττα με 3-0 σετ από την Τσεχία ξεκίνησε η Εθνική Εφήβων τις υποχρεώσεις της όμιλο-μπαράζ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην πόλη Ζνταρ.

Ο Παναγιώτης Λακασάς έδωσε χρόνο συμμετοχής στον αρχηγό του Έβρου Σουφλίου, Δημήτρη Μούχλια ο οποίος χρησιμοποιήθηκε ως κεντρικός (η κανονική θέση του είναι διαγώνιος) κερδίζοντας 4 πόντους (2/4 επ., 2 μπλοκ).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν είχε ποιοτική υποδοχή, με τους Τσέχους να το εκμεταλλεύονται έχοντας υπεροπλία σε μπλοκ (13-6) και σερβίς (7-3). Στο δεύτερο και τρίτο σετ η Εθνική το πάλεψε, βρισκόταν κοντά στο σκορ, ωστόσο η Τσεχία ήταν ψύχραιμη και πήρε τη νίκη.

«Ήταν το πρώτο παιχνίδι που έδωσε αυτή η ομάδα μετά τον Απρίλιο και δεν μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε στην πίεση της Τσεχίας. Ο αντίπαλός μας είναι ψηλή ομάδα και νίκησε δίκαια. Κοιτάμε τώρα το παιχνίδι με την Σερβία» δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Λακασάς.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-22, 25-22) σε 73′. Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Θυμηθείτε το πρόγραμμα με ένα κλικ ΕΔΩ.