Μεσογειακοί Αγώνες: Με Μελιόπουλο βασικό η Εθνική Νέων νίκησε την Τουρκία και παίζει για την πρωτιά με Γαλλία

Με γκολ του Εμμανουηλίδη στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, η Εθνική Νέων έκανε πρεμιέρα με το δεξί το απόγευμα της Κυριακής στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα αφού νίκησε 1-0 την Τουρκία στο πλαίσιο του ποδοσφαιρικού τουρνουά της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι για την ελληνική ομάδα δεν εξελίχθηκε όπως θα ήθελε ο Γιάννης Γκούμας στο α’ ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι διεθνείς είχαν εκ διαμέτρου αντίθετη αγωνιστική εικόνα κι έτσι αξιοποίησαν την ανωτερότητά τους. Ο πρώην βοηθός προπονητή της Ξάνθης ξεκίνησε και διατήρησε σε όλο τον αγώνα τον Δημήτρη Μελιόπουλο της Ξάνθης.

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής Ομάδας Νέων είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη (26/6) εναντίον της Γαλλίας, στον οποίο θα κριθεί η πρώτη θέση του ομίλου, καθώς και οι «τρικολόρ» είχαν νικήσει με το ίδιο σκορ την Τουρκιά. Ετσι στη βαθμολογία Ελλάδα και Γαλλία έχουν από 3 βαθμούς και 2-0 τέρματα, ενώ η Τουρκία έμεινε τελευταία χωρίς πόντο σε δυο αγώνες.