Πανελλήνιο Παίδων: Κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό αλλά ηττήθηκε στο φινάλε ο Αρίων Ξάνθης

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι παίδες του Αρίωνα Ξάνθης αλλά πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 68-56 ηττήθηκαν από τον ο Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα τους στην τελική φάση του 45ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που ξεκίνησε σήμερα στο Αγρίνιο.

Ο Αρίων Ξάνθης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-6. Ο Παναθηναϊκός όμως με σερί 8-0 πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 17ο λεπτό όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 31-24 για να τελειώσει η δεύτερη περίοδος με 33-28.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά  (40-29) στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα της Θράκης όμως κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι στον πόντο (46-45 στο  28ο λεπτό). Επτά λεπτά πριν το τέλος οι Αθηναίοι προηγήθηκαν και πάλι με 58-47 και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 12-15, 33-28 (ημίχρονο), 52-45, 68-56 (τελικό αποτέλεσμα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σιούτης): Πατρινιός 1, Κορωπιώτης 4, Κάβουρας 2, Γιαννούλτσης 9(1), Κυραλέος 7, Βαδρατσίκας 2, Πολάτογλου 2, Παπαδημητρακόπουλος, Καλιανιώτης 17, Πάλλης, Πατρινός, Γιώτης 24(3).

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Θερμός-Παπαδόπουλος): Παύλου 4, Μελαδιανός 12, Αμοιράς 15, Μπουτζικούδης 7(1), Καλλίδης, Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης 2, Ευσταθιάδης 5, Ελευθεριάδης 2, Γκαγκαλίδης 7, Δεληγιάννης 2, Λαμπρόπουλος.