Βασικός ο Φασίδης, αλλαγή ο Σβάρνας στην πρεμιέρα της Εθνικής Ελπίδων στο τουρνουά «Memorial Lobanovskiy 2018»

Στο πρώτο της παιχνίδι στο Κιέβο της Ουκρανίας για το διεθνές τουρνουά «Memorial Lobanovskiy 2018» η Εθνική Ελπίδων γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Σλοβενία.

Ο Αντώνης Νικοπολίδης έχοντας καλέσει αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές για αυτό το τουρνουά έκανε αρκετές δομικές χρησιμοποιώντας 18 ποδοσφαιριστές.

Η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μετά από ένα πέναλτι στο 23′ και ένα λάθος στην άμυνα στο 60′ για να μειώσει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο 75′ μετά από πάσα του Χατζηγιοβάνη και σουτ του Μωραίτη. Ένα λεπτό αργότερα όμως και σε μια βαθιά μπαλιά ο Κουσιάδης δεν πρόλαβε και έγινε το τελικό 3-1.

Ο μεσοεπιθετικός της Ξάνθης Βασίλης Φασίδης ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε για 63 λεπτά όπου και αντικαταστάθηκε. Ενώ ο αμυντικός Στράτος Σβάρνας πέρασε ως αλλαγή στο 75 λεπτό.

Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (31/05) τον ηττημένο του άλλου ζευγαριού (Ουκρανία-Ισραήλ) στον μικρό τελικό του διεθνούς τουρνουά.