ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Εθνικάρα και στο μπάσκετ! Νίκησε τον πανίσχυρο ΚΑΟΔ και έστειλε σε τρίτο ματς την σειρά στα πλέι οφ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης παίζοντας εντυπωσιακά στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να νικήσει με 70-67 τον πανίσχυρο ΚΑΟΔ που μέχρι πριν δυο χρόνια εκπροσωπούσε στην Α1 Κατηγορία την ΕΚΑΣΑΜΑΘ και έστειλε την προημιτελική σειρά των πλέι οφ σε τρίτο παιχνίδι.

Οι Δραμινοί ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο σε αυτό ένα ξέσπασμα των Εβριτών έφερε την ανατροπή. Το 48-54 στο 30′ έγινε 67-62 έξι λεπτά μετά με ένα σερί 19-8. Στην συνέχεια το ματς πήγε στα φάουλ και πιο ψύχραιμοι οι παίκτες του Εθνικού πήραν τη νίκη.

Έτσι ο ΚΑΟ Δράμας και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ανανεώνουν το ραντεβού τους για τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στ “Δημήτρης Κραχτίδης” της μακεδονικής πόλης, το απόγευμα της Τετάρτης. Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-36 (ημίχρονο), 48-54, 70-67 (τελικό αποτέλεσμα).