Ξανά μετάλλιο ο Δήμος Μαγγίνας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μέτρων των Μεγάρων

Πέρυσι ήταν πρώτος. Ήταν ο έβδομος τίτλος που κατακτούσε σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Στην φετινή κούρσα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 10.000 μέτρων που διεξήχθη στα Μέγαρα ήταν τρίτος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ωστόσο αυτό που έχει σημασία για τον Αλεξανδρουπολίτη πρωταθλητή Δήμο Μαγγίνα είναι ότι για ακόμα μια φορά ξεπέρασε τον εαυτό του. Γιατί το χάλκινο μετάλλιο ήρθε με νέο ατομικό ρεκόρ στην διαδρομή, ακόμα καλύτερη επίδοση δηλαδή σε σχέση με τα χρυσά.

Ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική η φετινή κούρσα, με το χρυσό να καταλήγει στον Γιωργο Μιχάλη Τάσση του Τρίτωνα Χαλκίδας με 30.09.38 και το αργυρό στον Μάριο Αναγνώστου της Αναγέννησης Λαμίας με 30.10.39.

“Ενα μεγάλο ευχαριστώ στο συναθλητή μου και πρωταθλητή Χριστόφορος Μερουσης που χάρη σε αυτόν κατέκτησα την τρίτη θέση!”, σχολίασε ο Δήμος Μαγγίνας που αγωνίζεται και φέτος με τα χρώματα του ΑΟ Μυκόνου και τερμάτισε σε χρόνο 30.10.51.

Για την ιστορία ο Μερούσης σε αυτόν τον αγώνα τερμάτισε ένατος με χρόνο 30.59.48.