Πρώην προπονητής της Ξάνθης ο τελευταίος που έχει ανατρέψει ευρωπαϊκό ματς από ήττα με 5-2

Η Ρόμα το πάλεψε, νίκησε με 4-2 την Λίβερπουλ στο Ολύμπικο, διαμαρτύρεται και για την διαιτησία, ωστόσο η ουσία είναι ότι έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε. Η αγγλική ομάδα είναι αυτή που προκρίθηκε και θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που θα διεξαχθεί στο Κίεβο στις 26 Μαΐου.

Το 5-2 του πρώτου αγώνα στο Άνφιλντ αποδείχθηκε σε κάθε περίπτωση ανυπέρβλητο. Δεν είναι τυχαίο ότι σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή διοργάνωση έχει πάνω από 30 χρόνια να ανατραπεί σκορ 5-2 στον πρώτο αγώνα. Μάλιστα σε αυτήν την ανατροπή είχε βάλει το χεράκι του ένας πολύ γνωστός στους Θρακιώτες φιλάθλους.

Μιλάμε για τον Βασίλη Δανιήλ, τον Καβαλιώτη προπονητή που τρεις φορές σε διαφορετικές περιόδους ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Ξάνθης, είχε επίσης διατελέσει και ομοσπονδιακός ενώ στην Ξάνθη είχε αναλάβει και διοικητικό πόστο αλλά και διευθυντής της Ακαδημίας μέχρι πριν 5 χρόνια. Ο Δανιήλ ήταν ο προπονητής στον Παναθηναϊκό στην επική ανατροπή επί της Χόνβεντ, από τις  9 Δεκεμβρίου του 1987.

Από τότε, 30 και πλέον χρόνια πριν, έχει να ανατραπεί ήττα με 5-2 στο πρώτο ματς από οποιαδήποτε ομάδες σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Εκείνη την βραδιά, ο Παναθηναϊκός παρουσία 75.000 θεατών στο ΟΑΚΑ πέτυχε μία από τις σημαντικότερες ανατροπές της ιστορίας του και μία από τις πιο δύσκολες στην ιστορία των ευρωπαϊκών Κυπέλλων, που έμελλε να την μνημονεύσει αυτήν την εβδομάδα και η ΟΥΕΦΑ μετά το 5-2 στο πρώτο ματς ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Ρόμα.

Ο Παναθηναϊκός, με τον Βασίλη Δανιήλ στην τεχνική ηγεσία, έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στο πρώτο ημίχρονο, χάρη σε δύο τέρματα (23′-37′) του Βαγγέλη Βλάχου, ενώ ο Αντωνίου διαμόρφωσε το 3-0 στο 55′. Οι Ούγγροι όμως δεν το έβαλαν κάτω και με ένα γκολ του Φίτος στο 60′ “πάγωσαν” προσωρινά το ΟΑΚΑ. Ο Σαραβάκος πέντε λεπτά αργότερα έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στον Παναθηναϊκό, για να έρθει ο Μπατσινίλας στο 82′ να σφραγίσει το “εισιτήριο” για τους “8” του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ επιτυγχάνοντας το τελικό 5-1.

Ο Βασίλης Δανιήλ γεννήθηκε στην Καβάλα το 1938. Βρέθηκε στον πάγκο της Ξάνθης την περίοδο 1992-1993, επίσης το 1995 αλλά και το 2012 όταν κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Μαρίνο Ουζουνίδη ως υπηρεσιακός για ένα μικρό διάστημα αλλά δεν πρόλαβε να καθίσει στον πάγκο, καθώς τραυματίστηκε και αυτός. Ο απολογισμός του στην Ξάνθη ήταν 17 νίκες, 18 ισοπαλίες και 22 ήττες.

Τη διετία 1999-2001 ανέλαβε ομοσπονδιακός προπονητής της Ελλάδας, προ του Ότο Ρεχάγκελ. Σε 30 αγώνες είχε απολογισμό 14 νίκες, 8 ισοπαλίες και 8 ήττες (τέρματα 46-34). Είχε ξεκινήσει προπονητικά από τον ΑΟΚ το 1979 αλλά το μεγάλο άλμα το έκανε με τον Παναθηναϊκό, αναλαμβάνοντας σε τρεις διαφορετικές χρονικές περιόδους την τεχνική του ηγεσία.  Στον Παναθηναϊκό κατέχει μάλιστα το ρεκόρ των περισσότερων νικών προπονητή με 106 νίκες σε 161 αγώνες, οι οποίες σημειώθηκαν σε τρεις διαφορετικές χρονικές περιόδους (1986-1988, 1990-1992 και 1997-1999). Με τους «πράσινους» κατέκτησε το πρωτάθλημα την περίοδο 1990-91, αλλά και το κύπελλο της ίδιας περιόδου, πραγματοποιώντας το «νταμπλ».