ΕΠΣ Ξάνθης: Τεράστιο τρίποντο – βήμα παραμονής για τον Κύρνο που νίκησε και το Μαγικό

Νίκη μεγάλης σημασίας που του έδωσε και μεγάλο πλεονέκτημα ενόψει της τελευταία αγωνιστικής πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής ο Νέστος Κύρνος, επικρατώντας έστω και δύσκολα εντός έδρας, του Αστέρα Μαγικού.

Η ομάδα του Τάσου Κελλίδη, έδειξε αποφασισμένη για τη νίκη που της έδωσε στην ουσία τεράστιο πλεονέκτημα έναντι της Κεντητής, στη μάχη της παραμονής και τα κατάφερε επικρατώντας, έστω και δύσκολα με 2-1 του Αστέρα, χάρη στα γκολ του Μουρτεζάογλου Ουνάλ και του Χαλήτ Ουγούρ.

Συγκεκριμένα στην αναμέτρηση των δύο ομάδων, όλα τα τέρματα και ουσιαστικά το θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο, αφού εκεί επιτεύχθηκαν και τα τρία γκολ του αγώνα, ενώ στην επανάληψη στην ουσία δεν υπήρξε κάποια ουσιαστική φάση και διατηρήθηκε το ήδη υπάρχων 2-1.

Το 1-0, έγινε στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μουρτεζάογλου Ουνάλ εκμεταλλεύθηκε μια κακή απόκρουση του Κασαμπαλή και προ κενής εστίας έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαγικού. Βέβαια η ομάδα του Άγγελου Γιοβανόπουλου, απάντησε άμεσα και ισοφάρισε έστω και προσωρινά, με τον νεαρό Μάριο Ευθυμιάδη στου 16’ χάρη σε ένα ωραίο πλασέ.

Τελικά, μόλις 3 λεπτά αργότερα, ο Κύρνος απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα και στην ουσία διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ο Χαλήτ Ουγούρ, δοκίμασε το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή του Κασαμπαλή και τον νίκη για να γράψει το 2-1.

ΝΕΣΤΟΣ ΚΥΡΝΟΥ (Τάσος Κελλίδης): Ικρέμογλου Γ., Ορτσούν Χ., Τριανταφυλλάκης, Φερίτογλου (60’ Σαλήογλου), Γκιουνγκιόρ, Ιμπράμ, Βελή Μπερ. (64’ Μουμίνογλου), Βελή Μπα., Μουρτεζάογλου Ουνάλ (46’ Μουζαφέρογλου), Ουγούρ (68’ Κελλίδης Δ.), Ισμέτ Ονούρ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΙΚΟΥ (Άγγελος Γιοβανόπουλος): Κασαμπαλής, Βαξεβάνης, Τσουβαλίδης (60’ Ελευθεριάδης), Ιακωβίδης, Ξανθόπουλος, Κιαχίδης, Φλώρος, Τσαντίδης, Ανδρέου, Ταϊρίδης, Ευθυμιάδης Μ.α