Β’ Εθνική: Έπεσε από την “Γέφυρα” η Ασπίδα Ξάνθης και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο μετά και τα περίεργα αποτελέσματα

Πολύ άσχημη ήταν η 26η αγωνιστική για την Ασπίδα Ξάνθης, αφού όχι μόνο ηττήθηκε στον “τελικό” με την Γέφυρα στον Εύμοιρο, αλλά είδε και την κυριότερη αντίπαλο της να περνά από την Χαλκιδική νικώντας το Στρατώνι και να ρίχνει τους Ξανθιώτες για τα καλά κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Πλέον ο αγώνας της επόμενης εβδομάδας με το φορμαρισμένο Αγρίνιο που νίκησε την Καβάλα αποτελεί μονόδρομο, αφού εάν η Ασπίδα δεν κερδίσει, δύσκολα να ανατραπεί η υπάρχουσα κατάσταση. Στα του αγώνα η Ασπίδα μετά το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο που βρέθηκε πίσω με 11-15, πέρασε μπροστά στο 15′ με 17-15, με 22-17 στο 18′ κλείνοντας το ημίχρονο με 27-24.

Εκεί η Γέφυρα αντέδρασε και με κορυφαίο τον πρώην φόργουορντ Άρη και Ηρακλή Αργύρη Σιώπη που σκόραρε από παντού (25 πόντοι με 6 τρίποντα) πέρασε μπροστά μετά το 25′ και στο τέλος με σερί 6-15 έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 41-50. Κάπου εκεί τα παιδιά της Ασπίδας Ξάνθης αγχώθηκαν και με τον Γκέλιο και Κουτσογιάννη σωστά μαρκαρισμένους η Γέφυρα ξέφυγε 51-63 στο 37′ παίρνοντας την νίκη μισή παραμονή με 53-67.

Δεκάλεπτα : 11-15, 27-24 (ημίχρονο), 41-50, 53-67 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές : Δημάδης-Εκίζογλου

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 5 (1), Γρούδος 2, Τσιόγκας 6 (2), Στεφανίδης 3 (1), Κλωνάρας 11 (1), Σαββίδης 2, Κουτσογιάννης 9, Γκέλιος 12 (1), Απιδόπουλος 1, Θεοδωρίδης, Μασμανίδης 2.

ΓΕΦΥΡΑ (Ροδάς): Νικολαΐδης, Καζαμίας, Κολοκοτρώνης 1, Γαρέζος 16 (2), Παπαδόπουλος 2, Σιώπης 25 (6), Σαραντίδης 6, Ταουσάνης, Σιώμος 17, Μπίσκας 6, Ευσταθιάδης.