Νέος “περίπατος” επί του Αγρινίου για τους παίδες του Αρίωνα Ξάνθης πριν τον τελικό με τα Γρεβενά

Μια ακόμη άνετη νίκη με πάνω από 30πόντους όπως και στο παιχνίδι της πρεμιέρας με την Βέροια πήραν οι εκπληκτικοί παίδες του Αρίωνα Ξάνθης αφού “διέλυσαν” την ομάδα Αλφα Αγρινίου με το εντυπωσιακό 70-37 χαλαρώνοντας μάλιστα στο τέλος της αναμέτρησης.

Τα παιδιά του Γιάννη Θερμού από το πρωτο δεκάλεπτο πήραν κεφαλι στο σκορ εκλεισαν το ημίχρονο με 38-18, εφτασαν την διαφορά στο +35  στο 30′ (61-26) και στο τέλος έκαναν συντήρηση δυνάμεων με το τελικό 70-37 να ελιναι πολύ τιμητικό για τους φιλοξενούμενους. Πρωτος σκορερ με 13 πόντους ο Μελαδιανός με τον Αμοιρα να έχει 12, και τον κοουτς να χρησιμοποιεί όλυς τους παλικτες του που σκόραραν ολοι.

Στα υπολοιπα παιχνιδια Πρωτεας Γρεβενών-Βεροια 65-59 και Πευκοχωρι- Αιολος Τρικάλων 39-66. Την Παρασκευή ο Αρίωνας αντιμετωπίζει τα επίσης αήττητα Γρεβενά και με νίκη εξασφαλίζει κατά μεγάλο ποσοστό την π΄ρωτη θέση του ομίλου.

Δεκάλεπτα: 23-9, 38-18, 61-26, 70-37

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Θερμός): Παύλου 7(1), Μελαδιανός 13, Αμοιράς 12, Μπουτσικούδης 9, Καλλίδης 2, Παπαϊωάννου, Χριστοφορίδης 6, Ευσταθιάδης 8, Ελευθεριάδης 6, Γκατκαλίδης 6, Δεληγιάννης 7.

ΑΛΦΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Καραπιπέρης): Τσιλιμπώκος, Χρήστου 2, Ρήγας 6, Παπαχρήστος , Καλαμπόκας, Σαράκης 2, Λυμπέρης 2, Παπαχρήστος Δ. 2, Καραμπούνας 5, Τασιολάμπρος 2, Λαμπρής 2, Βαζούκης 5(1).