Με 25 πόντους Σανδραμάνη και Ερμείδη ο Προμηθέας “σόκαρε” τον Άρη του Κουρτίδη! Με το δεξί ο Ολυμπιακός του Περρή

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν ο νικητής της πρώτης αναμέτρησης της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθληματος Εφήβων στη Χερσόνησο του Ηρακλείου, αφού οι Αχαιοί επικράτησαν του Άρη 63-58.

Ο  Άρης ήταν αυτός που ανέλαβε να χτίσει πρώτος μια διαφορά που έφτασε και στους 10 πόντους (9-19, 8’), αλλά οι Αχαιοί έφεραν τον αγώνα στα ίσια (32-32, 18’) κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι (37-34). Ο Αρης προσπέρασε με σουτ από τα 6μ75 (42-44, 25’28’’), ωστόσο η ομάδα της Πάτρας άντεξε προσπέρασε και έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη με το τελικό 63-58.

Για τον νικητή Προμηθέα ο Εβρίτης Χρυσόστομος Σανδραμάνης είχε 14 πόντους με 4/11 δίποντα, 0/2 τριποντα, 6/7 βολές σε 29 λεπτα, με τον Ξανθιώτη Δημήτρη Ερμείδη σε 31′ να εχει 11 πόντους με 5/8 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Για τους ηττημένους ο αστοχος Ξανθιώτης Βαλάντης Κουρτίδης είχε σε 34 λεπτά 11 πόντους  με 4/9 δίποντα, 1/7 τριποντα, 7 ριμπαουντ και 5 ασιστ.

Στα υπολοιπα παιχνίδια ο Ολυμπιακός  νίκησε το Ηράκλειο με 89-44 με 1 ποντο του Ανδρεα Περρη σε 15 λεπτά, ενώ στο τελευταιο αγωνα ΑΕΚ-Ελευθερούπολη 70-53.