Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι (απλήρωτοι) παίκτες του Εθνικού! Παίζοντας με ψυχή έκαναν την ανατροπή και σφραγίζουν παραμονή!!!

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με ανατροπή νίκησε με 3-1 σετ μέσα στο Αιγίνιο τη Νίκη, ξεκίνησε με το δεξί τον μίνι μαραθώνιο των πλέι άουτ, όχι απλά εξανέμισε το πλεονέκτημα του Αιγινίου αλλά πλέον απέκτησε αυτός το πλεονέκτημα και απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει.

Αν και τα προβλήματα στην ομάδα όλη τη σεζόν δεν έλειψαν και η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών είναι ακόμα απλήρωτοι, παραμονές του Πάσχα, παίζοντας με τεράστια ψυχή, κατάφεραν μια παρτίδα που για πολλούς έμοιαζε χαμένη πριν δυο τρεις μήνες να την σώσουν. Μόνοι τους και έχοντας ελάχιστα χρήματα στην τσέπη, κόντρα στην εντύπωση που ίσως έχει σχηματιστεί στις πλατιές μάζες από την ροή χρημάτων των τελευταίων μηνών.

Αλλά στον αθλητισμό δεν παίζουν μόνο τα χρήματα. Παίζει πρωτίστως η ψυχή. Και από αυτήν οι Εβρίτες διαθέτουν άπλετη!!! Και το απέδειξαν στο Αιγίνιο, όπως και το απέδειξαν την περασμένη εβδομάδα δύο φορές στην Σύρο!!! Ο Εθνικός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο χάνοντας στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ με 25-23 αλλά πήρε επίσης οριακά τα επόμενα δύο σετ, που επίσης κρίθηκαν στο 25-23. Στο τρίτο η Νίκη Αιγινίου προς το τέλος κατέρρευσε και τα πανηγύρια ξεκίνησαν.

Βέβαια, τίποτα δεν έχει τελειώσει. Είμαστε ακόμα στην 1η αγωνιστική. Έχει άλλες πέντε και ο Εθνικός έχει άλλους τρεις αγώνες. Δυο σερί εντός έδρας με Παναθηναϊκό και Αιγίνιο μια εβδομάδα μετά το Πάσχα και στο τέλος στην Κυψέλη με το τριφύλλι. Όμως πλέον ο Εθνικός έχει το πλεονέκτημα, με 3 βαθμούς έναντι 2 του Αιγινίου το οποίο και φιλοξενεί στο Παρασκευόπουλος. Το κερδίζει ξανά και κατά πάσα πιθανότατα το ρίχνει, ανεξάρτητα από την τύχη των ματς με τον Παναθηναϊκό.

Ωστόσο αυτός ο Εθνικός δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Μόνο τα προβλήματα που δημιουργούνται από εξωγενείς παράγοντες, έξω από την στενή οικογένεια των παικτών και του τεχνικού τιμ. Άλλωστε μπορεί να υπήρξαν κάποιες «σειρήνες» ότι δήθεν τα οικονομικά προβλήματα θα λύγιζαν τους παίκτες, θα τους έκαναν πιο αδιάφορους, αλλά πρώτον, τέτοια προβλήματα υπάρχουν και αλλού. Και δεύτερον, ειδικά για τους παίκτες του Εθνικού που αξίζουν το πιο μεγάλο χειροκρότημα για την συνολική τους προσπάθεια, αλλά και όσους έχουν λαμβάνειν από τον Εθνικό, η νίκη αυτή ήταν μονόδρομος. Και επετεύχθη.

Κορυφαίοι στον αγώνα ήταν οι δύο από τους ξένους, Παγιάν και Βελίτσκοβιτς, που πήραν 24 και 23 πόντους αντίστοιχα ενώ μεγάλη εμφάνιση έκανε για ακόμα μια φορά ο Σταύρος Κασαμπαλής που προτιμήθηκε στη θέση του βασικού πασαδόρου, αν και μέχρι πριν τρεις εβδομάδες αποτελούσε την τρίτη επιλογή του Σάκη Μουστακίδη. Ο αγώνας ήταν ένα βολεϊκό θρίλερ στα τρία πρώτα σετ. Στο 1ο σετ ισοφάρισε ο Εθνικός με άσσο του Βελίτσκοβιτς σε φλοτ σέρβις αλλά η Νίκη με επίθεση του Κιχάδα και κόντρα επίθεση του Στρούγκαρ έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παγιάν ισοφάρισε 22-22 και με ένα λάθος του Μαυροβουνιώτη αλλά και ένα μπλοκ του Μεχία στον Μαυροβουνιώτη έδωσε προβάδισμα 24-22 για τον Εθνικό. Μείωσε ο Στρούγκαρ 24-23 αλλά ο Ριζόπουλος με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ. Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε και με 20-15 με φοβερό σερβίς του Ριζόπουλου που έκανε σερί 5-0 αλλά η μαχητική Νίκη απάντησε με τον Παπαδόπουλο. Ο πατρινός ακραίος με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 23-23 αλλά το σετ κρίθηκε με επίθεση του Βελίτσκοβιτς και με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Μαυροβουνιώτη ο οποίος ήταν και ο μοιραίος παίκτης της Νίκης.

Με καλύτερη ψυχολογία και πιο πιεστικό σερβίς ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 στο 4ο σετ και διατήρησε το +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με καλύτερο ρυθμό και ασταμάτητους τους Παγιάν, Βελίτσκοβιτς η ομάδα της Θράκης πήρε το σετ 25-18 και μαζί την πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ σε αγώνα που κράτησε 124 λεπτά. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μυλωνάκης