Challenge Cup: Έβγαλε τα μάτια του αλλά μπορεί την ανατροπή στον Πειραιά ο Ολυμπιακός των τριών Εβριτών

Τεράστια ευκαιρία αν όχι για τη νίκη, αλλά για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, έχασε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε με 3-1 στον πρώτο τελικό του Challenge Cup από την Ραβέννα.

Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν κερδίσει αυτοί με 3-1, αλλά πέταξαν σπουδαίες ευκαιρίες τόσο στο πρώτο (όπου δικαιολογημένα φωνάζουν για τη διπλή μπαλιά που δεν δόθηκε στο 24-24), όσο και στο δ’ σετ όπου προηγήθηκαν με 20-22, αλλά το έχασαν με 25-23.

Πλέον ο Ολυμπιακός πρέπει την επόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 και κατόπιν να επικρατήσει στο «χρυσό σετ» για να κατακτήσει την κούπα. Αν οι Ιταλοί πάρουν δύο σετ, τότε θα κατακτήσουν αυτοί το τρόπαιο. Τα σετ: 26-24, 23-25, 25-20, 25-23.

Στα του αγώνα, από τους τρεις Εβρίτες μόνο ένας χρησιμοποιήθηκε. Ο λόγος για τον Άκη Δαρίδη που μπήκε να δώσει ανάσες στον βασικό λίμπερο της ομάδας Γιώργο Στεφάνου. Τόσο ο Ανδρέας Ανδρεάδης όσο και ο Παρασκευάς Τσέλιος έμειναν στον πάγκο.