Μια νίκη και μία ήττα για την Εθνική Παίδων των επτά Εβριτών στα φιλικά της Καρύστου

Με μια νίκη και μια ήττα ολοκλήρωσε τα φιλικά της παιχνίδια ενόψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Εθνική Παίδων των 7 Εβριτών (έξι παικτών και του βοηθού προπονητή Νίκου Μούχλια).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε το Σάββατο με  3-1 σετ (23-25, 26-24, 25-23 25-23) από τον Ηρακλή Χαλκίδας και την Κυριακή  κατέκτησε και τα πέντε σετ που παίχθηκαν (25-17, 25-18, 25-16, 25-20, 25-10) στην αναμέτρηση με την Εθνική Εφήβων.

Στον αγώνα του Σαββάτου (31/3) και την ήττα από τον Ηρακλή Χαλκίδας, οι 6 Εβρίτες μας είχαν τα εξής στατιστικά: Κεσούδης (συμμετοχή), Κεσεσίδης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Μούχλιας 15 (14/26 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης 1 (άσσος), Παπάζογλου (συμμετοχή), Ποιμενίδης (λ, 50% υπ. – 25% άριστες).

Την Κυριακή (1/4) στη νίκη επί της Εθνικής Εφήβων, οι 6 Εβρίτες μας είχαν τα εξής στατιστικά: Κεσούδης (συμμετοχή), Κεσεσίδης 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 23 (18/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μποζίδης 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου (συμμετοχή), Ποιμενίδης (λ, 47% υπ. – 21% άριστες).

Και τα δύο παιχνίδια φιλοξενήθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Καρύστου. Την ικανοποίησή του για την πορεία της Εθνικής στο διήμερο των φιλικών αγώνων εξέφρασε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέφανος Νανάς: «Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και από τα δύο φιλικά παιχνίδια. Προσπαθήσαμε να θυμηθούμε τι κάναμε στο Ρέντη στα ματς πρόκρισης στην τελική φάση και επίσης βάλαμε κάποια νέα στοιχεία στο παιχνίδι μας. Μας μένουν ακόμη τρεις μέρες προπονήσεων για να βελτιωθούμε. Η αύρα στην ομάδα είναι θετική».

Οι διεθνείς θα προπονηθούν στην φιλόξενη Κάρυστο την Μεγάλη Τρίτη το απόγευμα, την Μεγάλη Τετάρτη θα πραγματοποιήσουν την τελευταία τους προπόνηση στο κλειστό του Μίλωνα και την Μεγάλη Πέμπτη θα «πετάξουν» για την Τσεχία με τελικό προορισμό την πόλη Ζλιν.