ΟΣΕΚΑ: Εντός έδρας ήττα για τον Ηρόδικο στον ιστορικό αγώνα με τον Άρη στην Κομοτηνή

Το απόγευμα του Σαββάτου 31/3  ο Ηρόδικος υποδέχτηκε στην Κομοτηνή την ομάδα του Άρη Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου για το πρωτάθλημα μπάσκετ με αμαξίδιο.

Η ομάδα του Κίμωνα Λεχούδη δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομάδα του Άρη καθώς γνώρισε την ήττα με 28-53. Προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει την πολυπόθητη νίκη. Αυτή ήταν η 6η ήττα για τον Ηρόδικο σε 7 αγωνιστικές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρόδικος ήταν πίσω στο σκορ με 6 πόντους αλλά μέχρι το ημίχρονο η διαφορά έφτασε σε διψήφια διαφορά. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόνο 6 πόντους με αποτέλεσμα  ο  Άρης να αυξήσει τη διαφορά στους +25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έμεινε στους +25 με το τελικό σκορ να είναι 28-53 υπέρ των Θεσσαλονικέων. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρόδικο ήταν ο Μιμίκος με 6 πόντους και για τον Άρη πρώτος σκόρερ ήταν ο Κεφαλάς έχοντας 13 πόντους με 3 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 08-14, 12-23 (ημίχρονο), 18-43, 28-53 (τελικό αποτέλεσμα)

ΗΡΟΔΙΚΟΣ (Λεχούδης Κίμωνας): Ραγκούσης 6, Παπαδόπουλος, Τσικουρέλης, Λεχούδης 4, Λαπαρίδης 4, Μπάλογλου 4, Σαπρανίδης 2, Μπλιούμης, Μιμίκος 6π., Κουαντρατουλάχ 2.

ΑΡΗΣ WBC (Χατζηζωγίδου): Παντελίδης 2, Χρηστίδης, Βαρυτιμίδης, Καραδήμος 2, Κεφαλάς 13 (3), Χρυσοβέργης 5, Τσιντάρης 19, Βλαστός 12.