Volley League: Με βασικό τον Κασαμπαλή ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε στη Σύρο και πήρε βαθιά ανάσα ενόψει πλέι άουτ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με βασικό πασαδόρο τον Σταύρο Κασαμπαλή που μοίρασε αριστοτεχνικά τις μπάλες οδηγώντας τους τρεις ξένους της ομάδας σε διψήφια νούμερα αν και παίχτηκαν μόνο τρία σετ, έβγαλε πάθος στη Σύρο και νίκησε τον Φοίνικα με 3-0 σετ στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Η νίκη ήταν πολύ σημαντική αφού έτσι απέφυγε την τελευταία θέση της κανονικής περιόδου και αφενός ξεκινά χωρίς ντισαβαντάζ με τον Παναθηναϊκό, αφετέρου μειώθηκαν στους δύο οι βαθμοί της διαφοράς από τη Νίκη Αιγινίου στα πλέι άουτ (θα ήταν τρεις αν ο Εθνικός είχε ηττηθεί στη Σύρο με οποιοδήποτε σκορ).

Ο Φοίνικας χωρίς βαθμολογικό κίνητρο είχε τον μυαλό του στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με τον Ολυμπιακό την προσεχή Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο, όπου θα αγωνιστεί και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κόντρα στον Παμβοχαϊκό, Για αυτό άλλωστε οι Εβρίτες θα μείνουν όλη την εβδομάδα εκεί.

Μετά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής, στα πλέι οφ ο Φοίνικας με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Χαλκίδας με τον οποίο αναμετρήθηκε πρόσφατα σε πρωτάθλημα και κύπελλο σημειώνοντας ισάριθμες νίκες. Η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στις δύο νίκες.

Στα του αγώνα, όπως και στο περσινό πρωτάθλημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε «διπλό» στη Σύρο. Οι Εβρίτες με την επιστροφή του Χριστόφα ισχυροποίησαν το κέντρο τους, ρίσκαραν στο σερβίς, ξεκίνησαν με τον Κασαμπαλή και προηγήθηκαν 6-2.

Ο Μέχια πήρε καθοριστικούς πόντους που κράτησαν τον Εθνικό μπροστά στο σκορ μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας απάντησε με ξέσπασμα του Γιουρντάνοφ που έκανε το 18-17 αλλά ο Εθνικός με δύο πόντους του Χριστόφα προσπέρασε 19-18.

Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 19-19 αλλά ο Παγιάν με επίθεση έκανε το 20-19. Ο Βελίτσκοβιτς με ρεσιτάλ στο σερβίς πήρε δύο άσσους και με συνολικό σερί 5-0 ο Εθνικός έφτασε στο 25-19. Ο Βελίτσκοβιτς έχασε το σερβίς αλλά το έχασε και ο Γάτσης και το σετ τελείωσε 25-20 για τον Εθνικό.

Μεγάλη μάχη έγινε και στα άλλα δύο σετ που κρίθηκαν στον πόντο. Στο 2ο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Γιορντάμοφ και ο Σούρδι έκαναν το 16-14 για τον Φοίνικα. Ο Εθνικός απάντησε με σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Κασαμπαλή και προσπέρασε 17-16.

Στη συνέχεια ο Κασαμπαλής έχασε το σερβίς (17-17) αλλά ο Ριζόπουλος με τον Παγιάν έβαλαν τον Εθνικό μπροστά 21-18. Ο Φοίνικας επέστρεψε και ισοφάρισε 23-23 με το χαμένο σερβίς του Βελίτσκοβιτς και προηγήθηκε 24-23 και 25-24 με τον Πέτερλιν.

Δύο φορές οι ακρίτες έσβησαν το προβάδισμα του Φοίνικα με την επίθεση του Ριζόπουλου και ένα απίθανο μπλοκ του Μεχία στην κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ. Τελικά με όπλο το μπλοκ από Μεχία και Χριστόφα ο Εθνικός έκανε το 29-27 και προηγήθηκε 2-0 σετ.

Με ανεβασμένοι ψυχολογία οι Αλεξανδρουπολίτες μπήκαν  δυνατά στο 3ο σετ και προηγήθηκαν 9-3 από το σερβίς του Βελίτσκοβιτς. Οι Εβρίτες ήταν μπροστά 15-11 αλλά η επίθεση του Πέτερλιν και το απίθανο σερβίς του Γιορντάνοφ έδωσαν σερί 6-0 για τον Φοίνικα που έκανε μεγάλη ανατροπή και πέρασε μπροστά 17-15.

Ακολούθησαν πάλι μεγάλες μάχες. Ο Βελίτσκοβιτς έβαλε μπροστά τον Εθνικό 23-22, ο Χήρας ισοφάρισε και το λάθος του Παγιάν έφερε πάλι τον Φοίνικα σε σετ μπολ (24-23). Ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση έκανε και λάθος (24-25).

Ο Χριστόφας και ο Ριζόπουλος έδωσαν προβάδισμα στον Εθνικό 26-25, 27-26 και ο αγώνας τελείωσε με λάθος του Γιορντάνοφ στην επίθεση 28-26 και 3-0 σετ για τον Εθνικό που πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη και την τρίτη συνολικά νίκη στη Σύρο.

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 38  επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Ονόπας – Βουδούρης
1ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-41, 18-21, 27-29
3ο σετ: 3-8, 16-15, 20-21, 26-28

Τα σετ: 0-3 (20-25, 27-29, 26-28) σε 107 λεπτά

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Στεφανίδης 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -20% άριστες), Χήρας 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 16 (13/39 επ, 3 άσσοι), Πέτερλιν 13 (12/29 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ), Γάτσης 1 (0/4 επ, 1 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 50% υπ), Ίλιτς, Αλεξάκης, Λινζ, Πεντίδης 2 (2/2 επ)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 12 (10/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (1/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 14 (9/23 επ, 5 άσσοι, 59% υπ -14% άριστες), Μέγια 11 (7/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 9 (2/7 επ, 7 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (6/16 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -18% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 42% υπ -19% άριστες), Βλαχόπουλος

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ