Β’ Εθνική: Μια νίκη πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού η Ασπίδα μετά τη νέα ήττα στην Ξάνθη από το Πευκοχώρι

Μια ακόμη ήττα στην έδρα της γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης για την 22η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά και πλέον πρέπει να προσέξει περισσότερο ώστε να μην μπλέξει σε περιπέτειες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους που ήταν μπροστά στο σκορ με 20-14 με το τέλος της πρωτης, περιόδου με τους Χαλκιδικιώτες να ροκανίσουν την διαφορά, να ισοφαρίζουν στο ημίχρονο (31-31) και να παίρνουν βραχεία κεφαλή στο 30′ με 40-42. Στο φινάλε του αγώνα η Ασπίδα έιχε μεγάλη αστοχία με μόλις 18 πόντους στο β’ μερος και 9 στην κρίσιμη τελευταια περίοδο με αποτέλεσμα το Πευκοχώρι να επικρατήσει με 48-58 και να παραμείνει στην πρώτη τετράδα μια νίκη μακριά από την άνοδο.

Απο την άλλη η Ασπιδα που είχε κορυφαίο τον Γκελιο που ηταν ο μόνος με διψηφιο αριθμό πόντων (15 με ενα τρίποντο), πρεπει να προσεξει αφου μετα την νίκη της Γεφυρας επεσε στην 11η θεση ένα πάνω από την Χαλκηδονα και την επόμενη εβδομαδα αντιμετωπίζει την ανεβασμένη Ελίμεια στην Κοζάνη σε ένα πολύ σημαντικό αγώνα. Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Ταρενίδης

Δεκάλεπτα: 20-14, 31-31 (ημίχρονο), 40-42, 49-58 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 2, Παπαδάκης 2, Γρούδος 1, Τσιώγκας 9(3), Στεφανίδης 4(1), Κλωνάρας 4(1), Ανθής, Κουτσογιάννης 8, Γκέλιος 15(1), Σαββίδης, Μασμανίδης 4

EΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Μελετιάδης) : Αμπατζιδης 3(1), Tσιμπής 2, Λαζαρίδης, Tζουβάρας 3(1), Mαυρίδης 11(3), Mυλωνίδης 12(2), Kιγμέτογλου 9(1),  Σικαλίδης 6(2), Θεοδωρίδης 1, Δανάκης 11(1).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ