ΕΣΠΕΘΡ: Ξεκίνημα στα πλέι οφ με νίκη ο Φοίνικας, με ήττα οι Αμαζόνες! Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής και η βαθμολογία

Ξεκίνησε η  1η αγωνιστική των πλέι οφ του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΣΠΕΘΡ, με μια ήττα και μια νίκη για τις ομάδες του Έβρου.

Στον πρωινό αγώνα οι Αμαζόνες Μαΐστρου γνώρισαν την ήττα από την ομάδα του Γ.Σ. Δράμας με 3-1 σετ. Τα κορίτσια του Μάκη Δημητριάδη δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και χάσανε με 11-25 στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο ήταν πιο αποτελεσματικές στο σερβίς και στην επίθεση και το κέρδισαν 25-22, ισοφαρίζοντας και δείχνοντας ότι θα μπορούσαν να αποσπάσουν κάτι θετικό. Οι Δραμινές όμως έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και κέρδισαν τα επόμενα δύο σετ με 17-25 και 22-25 και απέδρασαν με τους 3 βαθμούς της νίκης από την Αλεξανδρούπολη.

Στο δεύτερο αγώνα της ημέρας η ομάδα του Φοίνικα Αλεξανδρούπολης επικράτησε της Άρτεμις Σερρών με 3-1 σετ.