ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Στον τελικό του Πρωταθλήματος Παίδων ο Αρίων Ξάνθης, πέταξε έξω την Ένωση Καβάλας και παίζει με Αστέρα

Στον μεγάλο τελικό του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ προκρίθηκε το απόγευμα του Σαββάτου ο Αρίωνας Ξάνθης.

Η ομάδα του Γιάννη Θερμού νίκησε με 59 – 51 την Ένωση Καβάλας στο Κλειστό Γυμναστήριο Γεωργιανής, στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Αν και βρέθηκε πίρω στο σκορ στο ημίχρονο, με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο από εκεί που έχαναν πε πέντε πόντους οι Ξανθιώτες βρέθηκαν μπροστά με τέσσερις και πήραν τη νίκη.

Στον μεγάλο τελικό ο Αρίωνας Ξάνθης θα αντιμετωπίσει μια άλλη καβαλιώτικη ομάδα, τον Αστέρα, που πιο πριν είχε νικήσει την ΑΕ Σέρρες με 68-54.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Ξάνθης οι Ευσταθιάδης και Αμοιράς, πέτυχαν από 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Διαιτητές: Ζαχαριάδης – Παναγιωτίδης.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 25-30 (ημίχρονο), 42-38, 59-51 (τελικό αποτέλεσμα).