Α2 Γυναίκων: Πάλεψαν μέχρι τέλους αλλά ο Ναύαρχος Βότσης “βούλιαξε” τα κορίτσια της Ασπίδας Ξάνθης που υποβιβάστηκαν και μαθηματικά

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι η ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης ηττήθηκε με 53-44 στο τέλος από τον Ναύαρχο Βότση και αποχαιρέτησε τις ελάχιστες ελπίδες που είχε για την παραμονή.

Τα κορίτσια του Νεδήμ Καρά Αχμέτ και της Αντώνογλου μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και ήταν μπροστά στο σκορ με 17-20 έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση. Στο δευτερο δεκαλεπτο η ομάδα του Βοτση και αυτή ηθελε την νίκη ισοφαρισε το σκορ και πέρασε μπροστά 32-28 στο ημίχρονο με τις Ξανθιωτισσες να έχεουν 8 πόντους σε μια περίοδο, όσους είχαν 8 και στην κακή τρίτη περίοδο που έληξε 42-36 για τις Θεσσαλονικιές.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με το τελικό 53-44 να στελνει μαθηματικά τις Ξανθιωτισσες στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Πλεον η Ασπίδα εχει 21 βαθμούς, με τον Ναυαρχο Βοτση 3 βαθμούς παραπάνω και δυο νίκες επί της ομάδας της Ξάνθης τρεις στροφες πριν το φιναλε του πρωταθλήματος.

Δεκαλεπτα: 17-20, 32-28 (ημίχρονο), 42-36, 53-44 (τελικό αποτέλεσμα)

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (Μαυρίδης): Χρυσοστομίδου 14 (2), Καζαντζή Σπ. 3, Αραμπατζή 9 (1), Καζαντζή Στ. 9 (1), Παπανικολάου, Τσελεμπή 12, Τερεζή Χ., Αβραμίδου 6.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Τσακίρη 6, Κάραλη 2, Σιγιώργη, Μαμαλίγκατζη 6 (1), Καρακώστα 12, Σουλιώτη 4, Καραλίδου Β. 3(1), Σακουλάκη 11 (1), Καραλίδου Σ., Χαλκίδου