Γ’ Εθνική: Νίκη γοήτρου για τη Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου που με το γκολ του Στοΐνοβιτς επικράτησε της Καρπερής

Μικρός στα γενέθλια μου με την αδερφή μου

Η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου το μεσημέρι της Κυριακής πανηγύρισε τη δεύτερη εντός έδρας νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κόντρα στον αποδυναμωμένο και με 13 πάικτες στην αποστολή Μέγα Αλέξανδρο Καρπερής και τρεις αγωνιστικές πριν το φιναλε φαίνεται να αποφεύγει την τελευταία θέση του πρωταθλήματος αλλά και να πλησιάζει τους Προσκυνητές.

Οι παίκτες του Ζόραν Στοΐνοβιτς μετά από ένα ματς στο ΔΑΚ Κομοτηνής που δεν είχε ούτε ρυθμό, ούτε ποιοτικό ποδόσφαιρο, με γκολ του γιου του Λάζαρου χάνοντας και πέναλτι με τον Μαυράκη πήραν μια δίκαια νίκη την τρίτη τους συνολικά, φτανοντας τους 13 βαθμούς βαθμούς και τα 10 τέρματα συνολικά στο πρωτάθλημα.

Το ματς ξεκίνησε δυνατά για τους φιλοξενούμενους που έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο λεπτό οταν ο Κυρικτσής σούταρε δυνατά με τον Κορωνάκη να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ κρατώντας το μηδέν, με το Σιδηροχώρι να απειλεί στο 38′ με τον Μουρατίδη που σούταρε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα είχε την υπεροχή  και άνοιξε το σκορ στο 60′ μετά από αντεπίθεση και υποδειγματικό πλασέ του Στοΐνοβιτς από πάσα του Μουρατίδη.  Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Χατζήπαπα στο 73′ αλλά και μια ακόμα μεγαλύτερη όταν στο 78′ ο Μαυράκης δεν μπόρεσε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι με τον Κασίμη να κρατά το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα (φωτό «Περισκόπιο»).

ΔΟΞΑ ΝΕΟΥ ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙΟΥ (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Κορωνάκης, Χατζήπαπα, Πλασταράς (85′ Αλεξακούδης), Μίλλερ, Λεφής, Γάιδας,, Ανυφαντάκης, Μαυράκης (81′ Ξενοδοχίδης), Κόσιης (79′ Κρασσώνης), Μουρατίδης

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΡΠΕΡΗΣ (Ηλίας Εγγονίδης): Κασίμης, Τουνουσίδης, Νικολίτσας, Νέδος, Ζάντσιος, Μάνος, Κυρικτσής, Μπίντσης, Γκλαβίνης, Κούτλας (74′ Μόσχος), Μαυρουδής