Γ’ Εθνική: “Αυτοκτόνησε” στην κανονική περίοδο ο ΓΑΣ Κομοτηνή που ηττήθηκε από την ΜΕΝΤ στην παράταση

Ένα καταπληκτικό παιχνίδι είδαν οι 200 περίπου φίλαθλοι που βρεθηκαν στην Τούμπα και παρακολούθησαν το αγώνα της ΜΕΝΤ με τον ΓΑΣ Κομοτηνή που κρίθηκε στην παράταση με τους γηπεδούχους να επικρατούν στο τέλος με 84-79.

Ο αγώνας ήταν ντερμπι από την αρχή του με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 9 πόντους 33-24 στα μισά της δεύτερης περίοδου μετά από αντιαθλητικό που ξεσήκωσε τον πάγκο των φιλοξενουμένων, αλλά τον ΓΑΣ να μειώνει 39-33 με την λήξη του ημιχρόνου. Στο δευτερο μέρος ο ΓΑΣ μπήκε καλά και πέρασε μπροστά 41-42 με σερί 2-9 στο 24′ με έναν πολύ καλό Λεχούδη με την τρίτη περίοδο να φερνει τις ομάδες ισόπαλες 55-55.

Καλό ξεκίνημα και στο ξεκίνημα της 4ης περίοδου για τους Θρακιώτες που ξέφυγαν 60-66 στο 34′ αλλά κάποια λάθη έφεραν την ισοφαριση στο 35′ σε 66-66. Το ματς ήταν ντερμπι μεχρι το τελευταίο δευτερόλπετο όταν στα 13” ο ΓΑΣ είναι μπροστά 71-74 με 1/2 βολές του Σκεμπή αλλά η ολιγωρία να κάνουν φαουλ και να πάρουν το ριμπαουντ σε 3 τρίποντα της  ΜΕΝΤ στοίχησε με τον Παπαδόπουλο να ευστοχεί σε νεκρό χρόνο.

Και στην παράταση το ματς ήταν συναρπαστικό ο ΓΑΣ ήταν μπροστά 76-78 στο 43′ με τον Λεχούδη να έχει 0/2 βολές, γεγονός που στοίχησε με τους γηπεδούχους με σερί  8-1 να πάιρνουν την νικη που τους φερνει στην πρωτη τετράδα.

Διαιτητές: Παριανόπουλος-Λελούδας

Δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 55-55, 74-74, 84-79 (παρ.)

ΜΕΝΤ (Νομικός-Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 10, Παπαδόπουλος Π. 19(2), Μιχαηλίδης 25(2), Καρανώτας 8, Παπαδόπουλος Α. 11(3), Μπαγκντασαριάν, Γιαννούλης 11, Τζιούφας.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σκεμπής 4, Αθανασίου, Λεχούδης 13(2), Χατζηδημητρίου, Γιωτόπουλος 9(2), Σιμάκης 16(1), Καρκατσέλης 3(1), Χαλήλ 9, Μαρκογιαννάκης 4.