Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην νίκη πεντάδας επί του Απόλλωνα Σμύρνης

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Παιχνίδι εντός έδρας, είχε σήμερα η ομάδα της Θράκης. Αντίπαλος, ο Απόλλων Σμύρνης. Ένας παλιός γνώριμος, ο κ.Καζναφέρης επέστρεψε, με τη μεριά του Απόλλωνα, αυτήν τη φορά!

Οι παίχτες της Ξάνθης, εμφανίστηκαν νωχελικοί στο πρώτο ημίχρονο και απογοήτευσαν τους λιγοστούς φιλάθλους. Στο δεύτερο μέρος, έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση, συγκέντρωση και πέτυχαν νίκη με 2-0 και παραμένει η Ξάνθη, σε τροχιά Ευρώπης.

Ας δούμε τους παίχτες της Ξάνθης, σήμερα:

Ζιφκοβιτς: Ήταν εκεί, όταν χρειάστηκε και είχε εντυπωσιακές αποκρούσεις. 7/10

Σβάρνας: Ξεκίνησε βασικός σήμερα. Είχε κάποια προβλήματα και γι’ αυτό έβρισκαν χώρο, στο πρώτο ημίχρονο, οι παίχτες του Απόλλωνα. 5/10

Μπαξεβανίδης:  Έτρεχε και σήμερα, βοηθούσε αμυντικά. Συμπλήρωσε 10 κίτρινες κάρτες και θα λείψει από δύο παιχνίδια της Ξάνθης.  6/10

Σιλά: Κακή απόδοση, χωρίς αυτοσυγκέντρωση, πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο.  4/10

Λισγάρας: Ήταν ασταθής στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πολύ καλός στο δεύτερο. Σκόραρε το πρώτο γκολ της Ξάνθης και γενικά έδειξε πάθος, τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση. 8/10

Καμαρά: Ανασταλτικά καθήκοντα, να τρέχει και να μαρκάρει ότι κινείται στο κέντρο του γηπέδου. 6/10

Μεχία:  Έπαιξε στον άξονα και βοήθησε στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας. Έκοβε και μάρκαρε. Σήμερα δεν είχε κάποια επιθετική πρωτοβουλία, όπως άλλες φορές. 6/10

Γενρισεκ: Δεν ήταν σε καλή μέρα σήμερα, δεν απείλησε την αντίπαλη εστία. 5/10

Μπρίτο: Προσπαθούσε, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Ακόμη ψάχνει την καλή του απόδοση. Έγινε αλλαγή. 5/10

Κίκε: Δεν βοήθησε καθόλου. Έγινε αλλαγή. 4/10

Ντουρίτσκοβιτς: Υπήρχε μόνο για να εκτελεί φάουλ και κόρνερ, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, μέχρι τη στιγμή του αυτογκόλ του Απόλλωνα. Καμία πρωτοβουλία, καμία δημιουργική φάση. 4/10

Κάστρο: Έπαιξε ως αλλαγή για μισή ώρα, δεν δημιούργησε κάποια ιδιαίτερη απειλή, στην αντίπαλη εστία. 5/10

Τριάδης: Έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο και είχε το ρόλο να βοηθήσει λίγο περισσότερο την ανάπτυξη της ομάδας, από τα πλάγια. 5/10

Μελιόπουλος: Έπαιξε τα τελευταία πέντε λεπτά.