Super League: Από τον περασμένο αιώνα είχε να δεχθεί τέσσερα γκολ στο ημίχρονο η Ξάνθη (+video)

Από το μακρινό 1999 είχε να δεχθεί τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο σε αγώνα πρωταθλήματος η Ξάνθη, μέχρι να συμβεί αυτό στην αναμέτρηση της Κυριακής με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (4-0).

Ήταν Δεκέμβρης του 1999 όταν απέναντι στον άλλο δικέφαλο, αυτόν του βορρά, η Ξάνθη αντιμετώπιζε στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ και βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 4-0 στην ανάπαυλα. Ωστόσο αυτές δεν είναι οι βαρύτερες ήττες της.

Για να το βρούμε αυτό θα πάμε 27 χρονιαπριν, στο Καραισκάκη. Ηταν 27 Γενάρη του 1991 οταν για την 16η αγωνιστική ο ΑΟΞ ηττηθηκε γνωρίζοντας την δευτερη βαρύτερη ήττα της ιστορίας του με 8-1 από τον Ολυμπιακό με το ημίχρονο να είναι 5-0, με το γκολ της τιμής να σημειωνεται από τον Μαρίνο Ουζουνίδη που μείωσε σε 6-1.

Αυτό ήταν τ γκολ που έκανε την συγκεκριμένη ήττα λιγότερο βαριά από το 8-0 από την ΑΕΚ (με 3-0 όμως το ημίχρονο), τη σεζόν 1989-90.

Για μια ακόμη φορά η Ξάνθη δέχθηκε 4 τερματα στο ημίχρονο από την ΑΕΚ πριν 30 σχεδον χρόνια στις 23 Σεπτεμβρίου του 1990, χανοντας με 6-0 (ημίχρονο 4-0), όπως όπως προαναφέρθηκε και από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα τον Δεκέμβρη του 1999, όταν βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 4-0 στην ανάπαυλα.