Β’ Εθνική: Με πολλά παράπονα επιστρέφει από το “κάστρο” των Φαρσάλων η Ασπίδα Ξάνθης

Tην ήττα στο απόρθητο καστρο των Φαρσαλων που εκανε το 9 στα 9, γνωρισε έχοντας ωστόσο αρκετά παράπονα από την διαιτησία η Ασπίδα Ξάνθης από την τοπική ομάδα με 67-62 για την 17η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στον Όμιλο του Βορρά.

Η Ασπίδα Ξάνθης χωρίς τον Κουτσογιάννη μπήκε δυνατα στην πρώτη περίοδο, προηγήθηκε με 8-14 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλα δεχόμενη ενα σερι 7-0 με τρίποντο βόμβα του Aναγνωστόπουλου, θα βρεθέι πίσω στο σκορ με 15-14 με το δεκάλεπτο να λήγει 19- 17 υπέρ του Γυμναστικού Σύλλογου Φαρσάλων. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πηγαιναν πόντο πόντο το παιχνίδι με την δεύτερη περίοδο να λήγει 32-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρα τα εχθρικά σφυρίγματα η Ασπίδα στο 27′ προηγήθηκε με 39-43, όμως σε εκείνο ακριβώς το σημείο με δύο εύστοχες βολές του Ξανθιώτη Νικολόπουλου και τρίποντα του Σαββίδη η τριτη περίοδος με σερι 13-3 σε ενα τριλεπτο θα λήξει 52-46. Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι θα μειώσουν στο 37′ 61-58 όμως οι γηπεδούχοι με κρισιμο τριποντο του Αναγνωστόπουλουθα αυξήσει τη διαφορά στο + 6, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται 67-62 υπέρ της Φαρσαλινής ομάδας.

Από τα Φαρσαλα πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Αναγνωστόπουλος με 17 και ακολούθησαν με 14 ο Ξανθιώτης Νικολόπουλος και Γιώργος Αναγνωστόπουλος, ενώ από την Ασπίδα Ξάνθης πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαδάκης με 13 και ακολούθησαν ο Γρούδος με 11 και ο Γκέλιος με 10 (φώτο ifarsala).

Δεκάλεπτα: 19-17, 32-30, 52-46, 67-62

ΦΑΡΣΑΛΑ (Πέρκος): Νικολόπουλος 14 (3), Σαββίδης 6 (2), Αναγνωστόπουλος Χρ. 17 (3), Σιόλογκας 11, Αναγνωστόπουλος Γ. 14 (1), Καραδήμας, Μακρής 5, Χαιρετίδης, Λιούπης, Λιούτας, Αλεξόπουλος

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 6, Παπαδάκης 13 (1), Γρούδος 11 (1), Τσιώγκας, Σαββίδης 6, Κλωναράς 4, Άνθης, Γκέλιος 10 (1), Απιδόπουλος 5, Μασμανίδης 7