Volley League: Χάρισε τους βαθμούς στην Κηφισιά και έμπλεξε για τα καλά σε περιπέτειες ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Το χειρότερο δυνατό σενάριο επαληθεύτηκε στην ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής της Volley League και ενώ απομένει άλλο ένα παιχνίδι για να αποτελέσει παρελθόν. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε με καθαρό σκορ στην Κηφισιά αν και είχε τα περιθώρια να φύγει όχι απλά με βαθμό αλλά με βαθμούς, ενώ όλες οι υπόλοιπες ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο με αυτόν κέρδισαν.

Συγκεκριμένα, ο Παμβοχαϊκός λύγισε στα πέντε σετ τον Φοίνικα και είναι δυο πόντους από τον Εθνικό, που έμεινε τρίτος από το τέλος και απέχει τέσσερις βαθμούς από την σωτηρία αυτή τη στιγμή. Αυτή η διαφορά είναι τέσσερις και όχι δύο, όπως πριν από αυτήν την αγωνιστική, γιατί την ίδια ώρα που οι Εβρίτες έχαναν στην Κηφισιά, ο Εθνικός Πειραιά κέρδιζε τον Ηρακλή Χαλκίδας στο τάι μπρέικ. Ακόμα και η Νίκη Αιγινίου τσίμπησε πόντο από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης και έχει διαφορά ασφαλείας από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Η δε Κηφισιά έφτασε τους 24 βαθμούς και δείχνει να εξασφαλίζει από τώρα την είσοδο στην τετράδα, απέχοντας πλέον έξι βαθμούς από τον Εθνικό που δεν ευνοείται ούτε στις πιο πολλές ισοβαθμίες.

Για την Κηφισιά υπήρχαν στιγμές που έδειχνε να παίζει χωρίς αντίπαλο ο Τέιλορ Χαντ ενώ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Παγιάν φορτώθηκε με πολλές επιθέσεις, ήταν πρώτος σκόρερ αλλά αποδείχθηκε και μοιραίος στο φινάλε των δύο τελευταίων σετ, αφού ήταν άστοχος σε αρκετές επιθέσεις ή το μπλοκ που είχε προσαρμοστεί επάνω του τον σταμάτησε σε αρκετές άλλες. Γενικά ο Εθνικός παιθαίνοντας μπλακ άουτ σε κρίσιμα σημεία ουσιαστικά χάρισε το τρίποντο στην Κηφισιά, η οποία δεν έπιασε καλή απόδοση αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να βγει αλώβητη από το παιχνίδι του Ζηρινείου, το οποίο χαρακτηρίστηκε από τα πάρα πολλά χαμένα σερβίς και από τς δυο ομάδες.

Το πρώτο σετ κρίθηκε από το σερβίς του Παπαγγελόπουλου που έκανε τη μεγάλη ανατροπή με συνολικό σερί 6-0. Ο Εθνικός μετά από φάση διαρκείας και αφού έβγαλε εντυπωσιακή άμυνα ο Παγιάν κέρδισε μπλοκ άουτ με τον Βελίσκοβιτς και πήρε προβάδισμα 11-9, αλλά εκεί πήρε ταϊμ άουτ ο Αρσενιάδης και άλλαξε την ρότα του ματς. Μέχρι το 19-18 ο Εθνικός βρέθηκε μπροστά αλλά ο Βελίτσκοβιτς έχασε το σερβίς (19-19)  και ο Παπαγγελόπουλος με το σερβίς του έδωσε «πέναλτι» στους συμπαίκτες του που έκαναν το 24-19 με συνολικό σερί 6-0. Στο 24-19 έκανε ένα σερί 3-0 ο Εθνικός με τον Χριστόφα στο σερβίς, αλλά έκοψε τον ρυθμό ο Αρσενιάδης με ένα ακόμα ταϊμ άουτ και ο Σόουζα κλείδωσε το σετ για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και με επίθεση του Ριζόπουλου προηγήθηκαν 8-5. Η υπεροχή του Εθνικού συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε στο +7 για τον Εθνικό (16-9 μετά από άουτ επίθεση του Χαντ). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του σετ, όμως τα λάθη στο σερβίς τους «πλήγωσαν» με αποτέλεσμα ο Εθνικός να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας. Δύο συνεχόμενα μπλοκ του Χέπμπορν έφεραν την ομάδα των βορείων προαστίων στο -6 (19-13). Η ομάδα του Έβρου κατέκτησε τελικά το σετ με οκτώ πόντους διαφορά, αφού η Κηφισιά φανερά στο τέλος άρχισε να έχει το μυαλό της στο επόμενο.

Εντυπωσιακή ήταν η γηπεδούχος ομάδα στην αρχή του τρίτου σετ. Με τον Χαντ από τη θέση του σερβίς να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων το σκορ πήγε στο 4-1 για τους γηπεδούχους. Ο Εθνικός απάντησε άμεσα, με συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά 8-6 και κράτησε το +2 μέχρι το δευτερο τεχικό ταϊμ άουτ. Η Κηφισιά με σερί 3-0 πήρε ξανά το προβάδισμα 17-16 «ξεσηκώνοντας» το Ζηρίνειο. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με άσο του Ριζόπουλου μπήκαν σε «θέση οδηγού» 19-18. Δύο άουτ επιθέσεις του Παγιάν ήταν βάλσαμο για την Κηφισιά που προηγήθηκε 23-21 και ο Σοάρες με τον Σονάρι τελείωσαν το σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη ξεκίνησαν καλά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 7-5. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με ισχυρό μπλοκ έτρεξε σερί τριών πόντων και πέρασε μπροστά με 8-7, φτάνοντας στο τεχνικό ταϊμ άουτ. Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ και η Κηφισιά με τον Χάντ έκανε το 16-15. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά με 19-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παγιάν, όμως με τρεις συνεχόμενους πόντους η Κηφισιά έφτασε στο 21-19. Ο Εθνικός με άσσο του Παγιάν ισοφάρισε 21-21, αλλά στην συνέχεια είχε αρκετές επιθέσεις άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Χαντ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο «έσβησε» ο Εθνικός μετά από φιλέ του Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε νέο ματς μπολ μετά από λάθος των φιλοξενούμενων και τελικά έφτασαν στη νίκη με 26-24 μετά από άουτ επίθεση του Παγιάν.

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Μουλά Ειρήνη
Τα σετ: 3-1 (25-22, 17-25, 25-22, 26-24) σε 112΄
1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-22
2ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 26-24

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Χαντ 28 (24/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/22 επ, 54% υπ-32% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 8 (8/12 επ, 55% υπ – 34% άριστες), Σονάρι 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 54% υπ -32% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/3 επ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 20 (18/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/19 επ, 45% υπ -18 % άριστες), Μεχία 10 (6/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 12 (8/10 επ, 3 άσσοι , 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/12 επ, 53% υπ -37% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ -39% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ