Βραβεύθηκαν Παπαχρήστου, Μπανιώτης, Δουβαλίδης και οι προπονητές τους για τις επιδόσεις του 2017

 

Τους αθλητές και τις αθλήτριες που διακρίθηκαν τη χρονιά που πέρασε βράβευσε το απόγευμα της Παρασκευής η ομοσπονδία σε μια όμορφη γιορτή στην αίθουσα “Μ. Μερκούρη” στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Τη γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους άνθρωποι του αθλητισμού και της πολιτικής σκηνής, αθλητές και φίλαθλοι του στίβου.

Ανάμεσα στους βραβευθέντες ήταν η Βούλα Παπαχρήστου για την 2η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο Βελιγράδι, αλλά και οι Κώστας Μπανιώτης και Κώστας Δουβαλίδης για την συμβολή τους στην παραμονή της Εθνικής Ομάδας στην Σούπερ Λιγκα του Μπρούνο Τζάουλι. Φυσικά βραβεύθηκαν και οι προπονητές τους Γιώργος Πομάσκι, Γιώργος Τσούγκος και Μπάμπης Σδρόλας αντίστοιχα.

Στην εκδήλωση δεν ήταν δυνατό να δώσουν το παρών οι πρωταθλητές μας Κατερίνα Στεφανίδη, Κώστας Φιλιππίδης που βρίσκονται στο Ρουέν για το αυριανό μίτινγκ επί κοντώ, αλλά και οι Βούλα Παπαχρήστου και Μίλτος Τεντόγλου που αύριο θα πάρουν μέρος σε διοργάνωση στο Μετζ.

Αναλυτικά όλοι όσοι βραβεύθηκαν στη σημερινή εκδήλωση
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ) – Μίτσελ Κρίερ
1η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανοιχτού
1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού
1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ) – Δημήτρης Κυτέας
2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν) – Γιώργος Πομάσκι
2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού
Γιάννης Κυριαζής (ακοντισμός) – Θωμάς Κυριαζής
2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23
6ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανοιχτού

Μίλτος Τεντόγλου (μήκος) – Γιώργος Πομάσκι
1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20
Οδυσσέας Μουζενίδης (σφαιροβολία) – Γιώργος Μποτσκαριώβ
3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20
Μαρία Μπελιμπασάκη (200 μ.) – Κώστας Ηλίας
1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Λυκούργος Τσάκωνας (200 μ.) – Αρης Βισκαδουράκης
3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Κρίστυ Αναγνωστοπούλου (δισκοβολία) – Βάσω Παναγιωτοπούλου
3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Ηλιάνα Κοροσίδου (σφυροβολία) – Κώστας Κοροσίδης
7η Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Κ23

4Χ100 μ. Κώστας Ζήκος, Παναγιώτης Αρβανίτης, Μιχάλης Παππάς, Σωτήρης Γκαραγκάνης – Παναγιώτης Ασλανίδης
6η Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Κ20
Θανάσης Καλάκος (800 μ.) – Μανώλης Χάντζος
7ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20
Αφροδίτη Μανιού (Ακοντισμός) – Θωμάς Κυριαζής
7η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20

Γιώργος Κορακίδης (σφυροβολία) – Γιάννης Χρίστογλου
8ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20
Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (μήκος) – Παύλος Σκορδίλης
8ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20
Γιώργος Τζατζιμάκης (βάδην) – Ηλίας Γκαραβέλας
8ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20

Ελισάβετ Πεσιρίδου (100 μ. εμπ.) – Ιωάννα Σιώμου
4η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Τατιάνα Γκούσιν (ύψος) – Πέτρος Κυπριανού
5η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Σοφία Υφαντίδου (ακοντιμός) – Κυριάκος Μηνάς
5η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Κώστας Μπανιώτης (ύψος) – Γιώργος Τσούγκος
5ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Κώστας Δουβαλίδης (110 μ.) – Μπάμπης Σδρόλας
5ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν) – Δημήτρης Σιούντρης
5ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Γρηγορία Κεραμιδά (100 μ.) – Απόστολος Τζελέτας
6η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (800 μ.) – Χρήστος Παπαχρήστος
6η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων
Νικόλας Σκαρβέλης (σφαιροβολία)
6ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων

Για την προσφορά του στον ελληνικό αθλητισμό βραβεύθηκε ο Πέτρος Φλάμος, ο οποίος διετέλεσε πρόεδρος στην ακριτική ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Χίου – Σάμου επί 30 χρόνια.
Βραβεύτηκε επίσης για την πολύτιμη και πολυετή προσφορά του στον στίβο από διάφορες θέσεις, τις οποίες κλήθηκε να υπηρετήσει και το έκανε πάντα με επιτυχία και την ανεπανάληπτη μεθοδικότητα του, ο Κώστας Ταουσιάνης.

Το Επαθλο «Γιάννης Σταματόπουλος» πήγε στον άλτη του μήκους Μίλτος Τεντόγλου.

Το έπαθλο «Κώστας Σπανίδης» απονεμήθηκε στον καλύτερο νέο σφαιροβόλο, Οδυσσέα Μουζενίδη.
Με το έπαθλο «Ευάγγελος Μιχαήλ» βραβεύθηκε για τις διακρίσεις του το 2017 ο Γιάννης Κυριαζής.

Το έπαθλο «Ευάγγελος Δεπάστας» απονεμήθηκε στον Θανάση Καλάκο ως τον καλύτερο νέο εκπρόσωπο του «Ευ Αγωνίζεσθαι» για το 2017.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here