Volley League: Πέταξε ένα καθαρό τρίποντο και έπεσε 10ος ο Εθνικός παρά τη σπουδαία νίκη επί του Ηρακλή

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή στο μεγάλο ντέρμπι που έγινε στον Εβρο και ολοκλήρωσε την 15η αγωνιστική.

Ο Εθνικός με το δίποντο έπιασε τον Παμβοχαϊκό αλλά υστερεί στην ισοβαθμία και έχει πέσει πλέον στην 10η θέση της βαθμολογίας. Αμφότεροι άφησαν πίσω τον Παναθηναϊκό 7 βαθμούς αλλά το σημαντικό είναι ότι βρίσκονται πλέον σε απόσταση βολής από την οκτάδα, αφού μόλις δυο πόντους επάνω είναι ο Εθνικός Πειραιά. Ο Ηρακλής πήρε έναν βαθμό και με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Ηρακλή Χαλκίδας κρατάει την 4η θέση.

Το ντέρμπι του Έβρου χαρακτηρίστηκε από πολλές ανατροπές στο σκορ και με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στα τελειώματα των σετ. Από τους πρωταγωνιστές του Εθνικού ήταν ο πρώην του Ηρακλή  Δημήτρης Ριζόπουλος ο οποίος με επιθέσεις και με σερβίς στο 5ο σετ έκανε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Από τον Ηρακλή εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Εφραιμίδης αλλά και ο Σμαραγδής στο ντεμπούτο του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ο Εθνκός μπήκε με πίεση στο σερβίς και καλές άμυνες και με το πρώτο μίνι σερί 3-0 προηγήθηκε 12-7. Ο Ηρακλής ισορόπησε τον αγώνα και με Φέργκιουσον, Αρμενάκη και Εφραιμίδη στο σερβίς απάντησε με σερί 4-0 και ισοφάρισε 18-18. Από εκεί και πέρα έγιναν μεγάλες μάχες πόντο πόντο με τον Εθνικό να προηγείται με τον Παγιάν 22-21 αλλά ο Ηρακλής με Τζιουμάκα και Σμαραγδή προηγήθηκε 23-22. Ο Τζιουμάκας και ο Παγιάν έχασαν τα σερβίς (23-24) αλλά ο Βελίτσκοβιτς ιοφάρισε (24-24) και με το λάθος του Εφραιμίδη ο Εθνικός προσπέρασε 25-24. Ο Βελίτσκοβιτς και ο Αρμενάκης έχασαν τα σερβίς (26-25), ο Εφραιμίδης τελείωσε μία χαμένη επίθεση για τον Ηρακλή (26-26) αλλά ο Βελίτσκοβιτς και ο νεοποκτηθέντας Λεάντρο Μέγια τελείωσαν το σετ 28-26 για τον Εθνικό.

Συνεχείς ανατροπές στο σκορ είχαμε και στο 2ο σετ με τον Εθνικό να προσπερνάει 10-8 με Ριζόιπουλο και Παγιάν, αλλά ο Ηρακλής απάντησε με το σερβίς του Αρμενάκη και πέρασε μπροστά 13-11. Ο γηραιός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 17-15 αλλά ο Εθνικός με καλό μπλοκ άμυνα και τον Παγιάν στηνν κόντρα ισοφάρισε 18-18. Στο 20-20 ο Χαριτωνίδης έκανε εντυπωσιακό μπλοκ και ο Βελίτσκοβιτς έδωσαν προβάδισμα 22-20. Ο Ηρακλής μείωσε με το χαμένο σερβίς του Παγιάν (22-21) αλλά ο Εθνικός άντεξε την πίεση και μετά από πολλά χαμένα σερβίς εκατέρωθεν ο Παγιάν έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε πεισμωμένος και αποφασισμένος στο 3ο σετ όπου με τους Εφραιμίδη, Αρμενάκη και Σμαραγδή προηγήθηκε 5-1. Ο Εθνικός δεν επανήλθε, ο Ηρακλής κράτησε άνετα το +5 μέχρι το 20-15 και με τους Αρμενάκη, Σμαραγδή έκαναν το 23-15 που έκριναν και το σετ για τον «γηραιό».  Μάχη πόντο πόντο έγινε στο ξεκίνημα του 4ου σετ. Ο Φέργκιουσον και ο Σμαραγδής κυριάρχησαν στο φιλέ και έδωσαν προβάδισμα 11-9 και όταν ο Εφραιμίδης τελείωσε μία δύσκολη κόντρα η διαφορά άνοιξε στο 15-11. Ο Ηρακλής κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 24-22 καθώς ο Εθνικός παρά την προσπάθεια που έκανε παράλληλα μοίραζε εύκολους πόντους από χαμένα σερβίς. Με δύο επιθέσεις του Παγιάν ο Εθνικός ισοφάρισε 24-24. Ο Αρμενάκης απάντησε για το 25-24 του Ηρακλή, ο Βελίτσκοβιτς ισοφάρισε για τον Εθνικό (25-25) και ο Ηρακλής έφτασε στην ισοφάριση με 27-25 και στο 2-2 σετ μετά το χαμένο σερβίς του Ριζόπουλου και την άουτ επίθεση του Παγιάν.

Αλλά και στο τάι μπρέικ οι ανατροπές συνεχίστηκαν. Στο 3-3 ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και πέρασε μπροστά 6-3 χάρις την επίθεση του Προύσαλη και το πλασέ του Εφραιμίδη. Το προβάδισμα του Ηρακλή διατηρήθηκε μέχρι το 9-7. Ο Εθνικός με εξαιρετικές άμυνες και μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώην ακραίο του «γηραιού» Δημήτρη Ριζόπουλο κατάφερε να κάνει σερί 4-0 και να προσπεράσει 11-9 στο πιο κρίσιμο σημείο. Ακολούθησε το μπλοκ του Παγιάν στον Αρμενάκη και άσσος του Ριζόπουλου που έκαναν το σκορ 14-10. Ο Αρμενάκης μείωσε (14-11) και ο Βελίτσκοβιτς τελείωσε με επίθεση εν μέσω αποθέωσης.

Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 8 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης – Τσεπκινλής

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-23, 17-25, 25-27, 15-11) σε 108΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 24 (21/45 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (0/2 επ,2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 18 (16/27 επ, 2 άσσοι, 47% υπ -37% άριστες), Μεχία 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Χριστόφας 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (11/22 επ, 2 άσσοι, 53% υπ -47% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ – 48% άριστες), Κεσεσίδης (λ), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 16(13/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ -47% άριστες), Εφραιμίδης 21 (15/23 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 64% υπ – 61% άριστες), Σμαραγδής 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (7/12 επ,1 μπλοκ), Αρμενάκης 16 (12/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ)/ Μπαμπαλιούτας (λ, 64% υπ -36% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης.