Οι επιδόσεις των Θρακιωτών κολυμβητών στην τρίτη και τελευταία ημέρα του Euromeet του Λουξεμβούργου

Ακόμη μία πρόκριση σε τελικό εξασφάλισε ο Απόστολος Χρήστου, κατά την 3η και τελευταία ημέρα του μίτινγκ κολύμβησης Euromeet, που διεξάγεται στο Λουξεμβούργο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την έκτη θέση στα προκριματικά των 100μ. ελεύθερο με 50.31 και το απόγευμα της Κυριακής αγωνίστηκε στον τελευταίο τελικό του προγράμματος, ενώ νωρίτερα το απόγευμα τα πήγε περίφημα και στον τελικό των 50μ. ύπτιο.

Συγκεκριμένα κατέλαβε τη δεύτερη θέση των 50μ. ύπτιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 25.52, χάνοντας μόνο από το νέο μεγάλο αστέρι του υπτίου, τον 18χρονο Ρώσο Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, ο οποίος ήταν νικητής με 25.32, ενώ τρίτος έμεινε ο Βρετανός Κρις Γουόκερ-Χέμπορν (πρωταθλητής Ευρωπης το 2014 στα 100μ. ύπτιο) με 25.80.

Ο Χρήστου αγωνίστηκε και στον τελικό των 100μ. ελεύθερο, όπου κατετάγη έκτος με 49.75. Νικητής και σε αυτό το αγώνισμα ήταν ο Κολεσνίκοφ με 48.52. Εξάλλου, ο 18χρονος Ανδρέας Γεωργακόπουλος κατέλαβε την έβδομη θέση στα 400μ. ελεύθερο με 3:58.59, πηγαίνοντας λίγο πιο αργά σε σχέση με τον πρωινό προκριματικό (3:57.24).

Ο Ανδρέας Γεωργακόπουλος  ήταν ο ταχύτερος έφηβος στα 400μ. ελεύθερο και συνολικά σημείωσε την έβδομη επίδοση των προκριματικών, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του αγωνίσματος.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές της ημέρας, που αφορούν κατά βάση τα παιδιά που ταξίδεψαν στο Λουξεμβούργο από την Θράκη, η Κομοτηναία Παρασκευή Καλτσου του Γλαύκου Περιστερίου έκανε 1:08.37 στα 100μ. πεταλούδα, ο Ορεστιαδίτης Χρήστος Ρετσίδης του Ολυμπιακού 1:08.20 στα 100μ. πρόσθιο, ο Κομοτηναίος Αντώνης Κουτσούμπας του Άρη 59.16 και ο Εβρίτης Χρήστος Μουσίκας του Άρη 1:03.00 στα 100μ. πεταλούδα, ενώ στα 100μ. ελεύθερο ο Απόστολος Μαρέτης της ΝΕ Ροδόπης τερμάτισε σε 55.30 και ο επίσης Κομοτηναίος Δημήτρης Βαρσαμίδης σε 55.98.