Α2 Ανδρών: Με το δεξί στο 2018 οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης που μπήκαν ξανά στο κόλπο της παραμονής

Τεράστιας βαθμολογικής αλλά κυρίως ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχαν το απόγευμα οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, την δεύτερη συνεχόμενη τους στο πρωτάθλημα, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του β’ γύρου στην Α2 Ανδρών.

Συγκεκριμένα, επιβλήθηκαν μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 30-27 του Αλέξανδρου Αξιούπολης με τον οποίο πλέον ισοβαθμούν στη βαθμολογία αλλά σε απόσταση βολής από την παραμονή.

Κλειδί για την επικράτηση σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Τότε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα, το οποίο με έξυπνη τακτική κράτησαν ως το τέλος.

Κορυφαίοι για τους Εβρίτες οι Πιστόλας και Τζινέβης που σημείωσαν από 8 τέρματα, ενώ σημαντική βοήθεια προσέφερε και ο Γλήνιας με τις αποκρούσεις του.

Διαιτητές: Μπέτμαν, Ουζούνης

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 6-6, 7-8, 9-9, 11-12 (ημίχρονο), 14-14, 18-16, 23-19, 25-22, 27-24, 30-27 (τελιό αποτέλεσμα)

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαχρήστου): Γλήνιας, Λαϊλισίδης 4, Καρβουνίδης 1, Πιστόλας 8, Χαραλαμπίδης 3, Μπασδάνης , Τζίνεβης 8, Κωστόπουλος 5, Πατσιαβάς 1, Σπέντζος, Καραβασίλης.