Β’ Εθνική: Αυτόχειρας η Ασπίδα Ξάνθης που έμεινε στα… αποδυτήρια στην τέταρτη περίοδο με το Ανατόλια

Μια ακόμη ήττα σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι γνωρισε η Ασπίδα Ξάνθης που σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια της που έχανε από λόγω του κακού ξεκινήματός της για την 13η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά  ηττήθηκε λόγω της καταστροφικής τελευταίας περιόδου από το Ανατόλια με 58-76.

To παιχνίδι ήταν ντερμπι στα τρια πρώτα δεκάλεπτα παρά το αρχικό 5-0 της Ασπίδας με το Ανατόλια να παίζει σκληρή άμυνα ιδίως πάνω στον Γκέλιο που τελείωσε με μόλις 5 πόντους, και τον Τόλη Κουτσογιάννη να οδηγεί τους Ξανθιωτες στην επίθεση.

Όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο όπου το Ανατόλια πήρε φωτιά από τα 6,75 με τον εμπειρο  πρωην σουτερ του Άρη Σωτήρη Καραποστόλου να οπλίζει και να σκοράρει κατα ριπάς και με σερί 6-26 το Ανατόλια πήρε μια εύκολη νικη με 58-76 αφού οι παίκτες του Ιωαννίδη παραδόθηκαν στο φιναλε. Πλέον πολύ σημαντικό είναι το παιχνίδι με τα Πεύκα στην Θεσσαλονίκη την επόμενη αγωνιστική.

Δεκάλεπτα: 17-20, 31-27 (ημίχρονο), 52-50, 58-76 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, 7, Παπαδάκης 7 (1), Γρούδος 13(1), Τσιώγκας 7(1), Σαββίδης 2, Κλωνάρας 1, Ανθής, Κουτσογιάννης 15 (3),Γκέλιος 5 (1), Απιδόπουλος 4, Παπανικολάου, Μασμανίδης 4

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 9(1),Βλάχος 6(2),Ψυχίδης, Γαλανίδης 16(3),Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 7,Ξενιτίδης, Σταματογιάννης 4, Ζώτος 10, Καραποστόλου 24(4)